A padlófajtákban rejlő különbségek – az ideális padlóburkolat nyomában!

A padlópiacon elérhető számos fa-, illetve fahatású műanyag burkolat között nehéz lehet eligazodni, hiszen első ránézésre megjelenésükben talán nincs is olyan nagy különbség. Most segítünk eligazodni a padlótípusok világában, hogy megtalálja a tökéletes burkolatot!
Először is lássuk, összetételükben hogyan különböznek a padlófajták.
Műanyagalapú padlóburkolatok
A vinyl padló: egy PVC-alapú, rugalmas padlótípus. Felső rétege egy nyomtatott dekorfólia. Nagyipari volumentermék. Használati ideje rövid-középtávon mérhető.
Részben természetes padlóburkolatok
Az SPC padló: egy kő-műanyag kompozit. Az anyagösszetételnek köszönhetően stabil a szerkezete, felületét kopásálló réteggel vonják be. Nagyipari volumentermék, rövid-középtávú használati idővel.
A laminált padló: alsó rétege általában MDF vagy HDF (nagy sűrűségű farostlemez). A felső réteg egy kopásálló, nyomtatott dekorfólia, amely fa, kő vagy egyéb mintázatokat utánoz. Nagyipari volumentermék, rövid-középtávú használati idővel.
Természetes padlóburkolatok
A fapadló: szerkezete és a fafaj szerint több változatban is létezik. Általánosságban elmondható, hogy többnyire egyedi igényeket elégít ki (rendelésre készül), használati ideje akár több száz év is lehet.
A hajópadló általában egy réteg fenyőfából áll, míg például az EDELHOLZ magyar padlógyártó tömör egy-, illetve többrétegű svédpadlói, parkettái kizárólag magyar tölgyből készülnek. A szalagparketta szintén többrétegű fapadló, azonban rétegeit különböző fafajták alkotják (a nem látható rétegek pedig akár MDF-ből vagy furnérlemezből is lehetnek).
1. Komfort és esztétika
Legkényelmesebben a fapadlón járhat az ember. A tölgyből készült padló melegburkolat, ami azt jelenti, hogy tavasszal és ősszel akár padlófűtés nélkül is nyugodtan sétálhatunk rajta mezítláb. Minőségi termék esetén a gondos megmunkálás a biztosíték arra, hogy lábunkat szinte masszírozza a tölgyfelület, amelyen járunk.
Takarítás és ápolás szempontjából fontos tudni, hogy minden felsorolt padlótípus felmosható vízzel. A laminált és a fapadló esetében ügyelni kell arra, hogy enyhén nedves legyen a felmosó, míg a vinyl és az SPC vízálló (ezért jelenthetnek jobb megoldást például a fürdőszobában). Fapadló esetén ügyelni kell arra is, hogy az milyen felületkezelést kapott: az EDELHOLZ-nál olyan növényi olajokat és waxokat alkalmaznak, amelyek védik a fapadló legfelső rétegét, így az ellenállóbb lesz a nedvességekkel szemben. Ezt a
legfelső réteget időnként (lakossági használat mellett 8 évente) ápolóolajjal fel kell frissíteni, ami kis többletmunkát jelent a többi padlótípushoz képest, de cserébe a fapadló generációkon át, csere nélkül szolgálja tulajdonosait.
Esztétikai szempontból elmondható, hogy a műanyagalapú padlóburkolatok több nem mindennapi mintát, színt kínálnak, így izgalmas enteriőröket lehet létrehozni velük. Azonban tömegtermelésben, gyakorlatilag futószalagon gyártják őket, tehát ugyanazt a terméket számos lakásban megtalálhatjuk. Ezzel szemben a fapadló az EDELHOLZ-nál rendelés alapján készül, és mivel az alapanyag természetes, ennélfogva változatos, két svédpadló vagy parketta sosem lesz ugyanolyan, a fa erezete, évgyűrűinek játéka miatt mindig egyedi. A természetes anyagoknál, mint a kő és a fa, főleg a harmonikus, elegáns színárnyalatok dominálnak, amelyek sosem mennek ki a divatból. A választék itt is hatalmas: az EDELHOLZ-nál például többszáz szín- és struktúrakombináció érhető el a standard kollekciókban, és van lehetőség saját, egyedi elképzelés szerinti termékek gyártására is.
2. Egészségre gyakorolt hatás
A padlóburkolat egészségre gyakorolt hatását az határozza meg, hogy milyen anyagokkal kezelték a felületét. A laminált padlót, illetve a szalagparkettát például gyakran lakkozzák, ami fényes, egyenletes hatást kelt. Probléma azonban, hogy a gyengébb minőségű lakk gyakran olyan mesterséges anyagokat tartalmaz, amelyek a padló lehelyezése után is káros anyagokat bocsátanak ki. Ezek az ún. illékony szerves vegyületek – VOC, amelyek légzőszervi problémákat okozhatnak, hosszabb távon pedig rákkeltő hatásukról is ismertek. PVC-alapú termékeknél pedig ügyelni kell arra, hogy a termék ne tartalmazzon flatátot (ezt a PVC lágyítására használják), amely meddőséget és különféle egészségügyi károkat okozhat!
A természetes alapanyag, illetve a növényi alapú olajok, waxok éppen ezért jó megoldást jelentenek, hiszen nem tartalmaznak veszélyes anyagokat, így a károsanyag-kibocsátásuk gyakorlatilag nulla. Az EDELHOLZ tölgypadlói esetében például olyan keverékek kerülnek a fára, amelyek még a gyermekbiztonsági követelményeknek is megfelelnek. Az is előny, ha minél kevesebb „adalékanyagra” van szükség a termék gyártásánál: a laminált, a vinyl és az SPC gyártásánál sok műanyagalapú komponenst használnak fel, nagy mennyiségben ragasztót, lakkokat, festékeket. A kedvezőbb ár érdekében sok esetben ezekből a gyengébb minőséget választják, amit az egészségünk bánhat. Például az olyan többrétegű padlóknál, amelyek valamely rétegét MDF alkotja, ügyelni kell arra, hogy az MDF gyártásánál felhasznált ragasztó is feleljen meg a biztonsági előírásoknak. A rétegek préselésénél még a minden elemében fa padlóknál is használnak ragasztót: amennyiben ez vízbázisú, mint az EDELHOLZ esetében, nincs ok az aggodalomra.
3. Fenntarthatósági szempontok
Nem kérdés, hogy a természetes anyagokból álló padlóburkolatok jobb választásnak bizonyulnak, mint a műanyagalapú társaik, ha környezetvédelemről van szó. Ez különösen akkor igaz, ha a természetes anyagok pótlásáról, tudatos felhasználásról gondoskodik a gyártó. Így például a fapadló akkor számít környezetbarátnak, ha a kivágott fák helyére új csemetéket ültetnek. Ez Magyarországon a szigorú törvényi szabályozás szerint mindig így történik, de extra biztosítékot jelent, ha a Forest Stewardship Council minősíti is a gyártót, biztosítva ezzel, hogy az általa megjelölt termék fenntartható forrásból származik (az EDELHOLZ FSC-száma: C119075). A fa ily módon egy megújuló alapanyag, amely - ha padlóként befejezte élettartamát – lebomlik, hulladékként sem terheli a környezetet.
A termelés során számos lépés tehető, hogy az elkészült padlóburkolat valóban környezetbarát legyen: ilyen például napelemek felhelyezése a gyártócsarnokok tetejére, amely biztosítja az energiát a gyártáshoz. A fatermékek esetében pedig a hulladék mennyiségén lehet jelentősen csökkenteni, ha a lehulló darabokat, kérget, fűrészport brikettként hasznosítják újra.
Ezek a tényezők ellenőrizhetőek és követhetőek, ha a gyártó rendelkezik EPD-vel. Ez egy környezetvédelmi terméknyilatkozat, amely bemutatja a gyártás környezetre gyakorolt hatását, annak minden szakaszában. Mivel az adott vállalkozás – például az EDELHOLZ - ebben a dokumentumban nyilvánossá teszi a fenntarthatósági adatait, jól ellenőrizhető eredményeket kapunk!
4. Tartósság, az Ön befektetésének megtérülése
A felsorolt padlótípusok közül árban a laminált parketta a legkedvezőbb megoldás. Azonban könnyen tönkremegy, érzékeny, lakkozott felületkezelése megtörhet, így viszonylag hamar szükség lehet a cseréjére. A vinyl és az SPC tartósabb megoldást jelent, ezek rugalmasabb szerkezetűek, erősebbek és ellenállóbbak a mechanikai sérülésekkel szemben. Azonban így is középtávon számolhatunk velük. Javításuk nem, vagy csak nehezen lehetséges, felújítani, regenerálni nem lehet őket.
A fapadló örök termék, élettartama minden esetben hosszú, a szerkezetének függvényében. Ha többrétegű fapadlóról van szó, fontos, hogy minden réteg ugyanabból a fafajból készüljön. Hogy miért? A fa élő anyag, még fapadlóként lefektetve is reagál környezetére. Ha a levegő páratartalma túl magas, nedvességet vesz fel belőle, és enyhén megduzzad. Azonban ha a levegő páratartalma túl száraz (például a fűtési szezonban), saját nedvességtartalmát adja le a levegőbe, és enyhén összehúzódik. Ha minden réteg ugyanabból a fafajból van – mint az EDELHOLZ Triplex háromrétegű tölgypadló esetében -, a rétegek együtt mozognak, és nem válnak el egymástól. Ez különösen lényeges, ha padlófűtés van a helyiségben! Az EDELHOLZ többrétegű tölgypadlói, parkettái emiatt biztonsággal fektethetőek melegvizes padlófűtésre is.
Az egyetlen generációkon átívelő megoldás a minőségi fapadló. Elég arra gondolni, hogy mennyi kastélyban, régi épületben vészelte át épségben az időt tölgy halszálkaparketta, és láthatjuk, mennyire erős, stabil padlóburkolatról van szó. Egyszerűen javítható, eredeti színét könnyen és gyorsan visszanyerhetjük. Az élő alapanyag, a fa a garancia arra, hogy a ma megvásárolt fapadló kevés odafigyelés és ápolás mellett 100 év múlva is örömet okozzon tulajdonosának!
További információ: www.edelholz.hu
Elérhetőségek:
1139 Budapest, Petneházy utca 45.
Tel.: (+36) 1 707 1293
E-mail: info@edelholz.hu
8200 Veszprém, Vécsey Károly u. 1. (Adria Fürdőszoba-szalon mellett)
Tel: (+36) 70 335 9713
E-mail: sales@edelholz.hu
8999 Zalalövő, Egerági út (Ipari park)
Tel: (+36) 70 703 0088
E-mail: info@edelholz.hu