RMDSZ: Meg kell vizsgálni a székelyföldi fafeldolgzó üzem létesítésének a hatásait

A szövetség által szervezett nagyszebeni gazdasági szeminárium szünetében Borbély László RMDSZ-alelnök az MTI-nek nyilatkozva hibának tartotta, hogy az osztrák beruházó nem tájékoztatta megfelelő mértékben a térség lakosságát az üzem létrehozásának a hatásairól.
Borbély László ugyanakkor megjegyezte, nem kedvezne a Székelyföldnek az az üzenet, hogy ott nem látják szívesen a befektetőket. Azt is fontos szempontnak nevezte, hogy a cég a törvényesen megszabott kvóták alapján kivágott fát dolgozná fel a rétyi üzemében, és nem nyersanyagot akar exportálni Székelyföldről.
Az RMDSZ alelnöke azt tartotta a szövetség feladatának, hogy megkeressék - a félelmek szerint nyersanyag nélkül maradó - helyi fafeldolgozó cégek támogatásának a módját, és az erdészeti törvény módosításával szabjanak gátat az illegális fakivágásoknak.
Az osztrák Holzindustrie Schweighofer tulajdonosa március 28-án jelentette be Sepsiszentgyörgyön, hogy 150 millió eurós beruházással fafeldolgozó gyárat épít Réty községben, amely 650 alkalmazottal 2014-től évi 800 ezer köbméter fát dolgoz majd fel.
A beruházás ellen tiltakozott korábban a 150 székelyföldi fafeldolgozó céget tömörítő Arbor szövetség, amely úgy vélte, a nagy mennyiségű fa elvonása és fűrészáruként való kivitele 13 300 munkahely megszűnését eredményezi a késztermékeket gyártó romániai faipari vállalkozásoknál.
Míg az osztrák beruházó Olosz Gergelynek, az RMDSZ Kovászna megyei szenátorának mondott köszönetet a cég székelyföldi megtelepedéséért, Korodi Attila, az RMDSZ Hargita megyei képviselője, volt környezetvédelmi miniszter kijelentette, három éve dolgozik azon, hogy a  Holzindustrie Schweighofer ne tudjon gyárat nyitni Székelyföldön.
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és ifjúsági partnerszervezete, a Minta szervezésében kedden 15 helyszínen mintegy ezren tiltakoztak a beruházás ellen. A tiltakozók tízezer gyertyából rakták ki "A székelyföldi erdőkért" feliratot.

Forrás: MTI


Tetszett a cikk?