Több cég szűnik meg és jön létre az építőiparban
Immár negyedik hónapja újra emelkedik a frissen indított felszámolások száma az ágazatban. A múlt év második felében havonta átlagosan 204 felszámolást tettek közzé a cégbíróságok, idén az első két hónapban viszont már átlagosan 290-et. A jelenség mögött az áll, hogy a passzív vállalkozások - az építőipar lassú beindulása ellenére - sem tudnak visszakerülni a vérkeringésbe, a tömeges kényszertörlési eljárások pedig nagy arányban fordulnak át felszámolási eljárásba. Februárban 395 kényszertörlést tettek közzé a cégbíróságok, szemben az egy évvel korábbi mindössze 29 darabbal.
A magas kényszertörlési és felszámolási számok mellett elenyésző a végelszámolások mennyisége, ami azt jelzi, hogy továbbra is rendkívül sok a behajthatatlan követelés, és alacsony az üzleti etika fejlettségi szintje az ágazatban - áll a közleményben. Februárban 361 új céget alapítottak az ágazatban. Ez lényegében megegyezik a januári értékkel, de némileg magasabb a tavalyi második félév jellemző havi értékeinél. A frissen alapított cégek közel 80 százaléka köthető - cím- vagy magánszemély-kapcsolaton keresztül - korábbi cégekhez. A magas megszűnési arányok figyelembevételével ez azt jelzi, hogy a vállalkozók egy része nem vállalja a korábbi cégeiben hátrahagyott kötelezettségeit, inkább "tiszta lappal" próbál a piacon érvényesülni. Így a szigorodó jogszabályok sem tudtak igazi áttörést elérni a hazai építőiparra jellemző irreálisan magas cégfluktuációban - zárul az Opten közleménye.
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.