Három híres műiparos tiszteletére nyílik kiállítás Budapesten
A három mester együtt dolgozott például az Országház épületén, de több jelentős fővárosi és vidéki köz- és magánépület is a nevükhöz fűződik - tájékoztatták a szervezők az MTI-t. A közlés szerint az október 8-ig látható tárlaton fotókon, korabeli tárgyakon és dokumentumokon keresztül mutatják be a századforduló híres műiparosainak munkásságát. Jungfer Gyula csengettyűtartói, tűzikutyái mellett bemutatják a Jungfer-műhely eredeti cégtábláját. Kiállítják a Thék Endre lakásából való falburkolatot, egy gazdagon faragott pianínót a gyárból, valamint egy korabeli emlékkönyvet Thék Endre díszpolgárrá nevezésének alkalmából.
Thék Endre
Róth Miksától pedig látható lesz többek között a Pax-mozaik. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának tájékoztatása szerint Róth Miksa ezüstérmet kapott az 1900-as párizsi világkiállításon, valamint a mozaikkészítés megújításáért elnyerte az olasz király aranyérmét. Ő tervezte az Országos Levéltár ólomüveg ablakait. Mozaikjai láthatók például a Széchenyi Gyógyfürdőben, de még a mexikóvárosi nemzeti színházban is. Mint írják, a Thék Endre nevét viselő bútorgyár fejlődését a kiegyezés után készült fontosabb magyar közigazgatási, állami épületek építésének köszönhette. A mester több magánpalota és vidéki kastély, köztük az Andrássy úton található Saxlehner-bérpalota, a Múzeum utcai Károlyi-palota vagy a budafoki Sacelláry-Törley-kastély építésében, berendezésében vett részt. A kiállítás apropóját adja többek között, hogy idén lesz Róth Miksa halálának 70., Thék Endre halálának pedig 95. évfordulója.
MTI
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.