Lapszél: 400%-os adóemelés
A szabály szerint 20 fő alkalmazotti létszám felett a dolgozók 5%-ának megváltozott munkaképességűnek kell lennie. Ha ez nem teljesül vagy nem teljesíthető, a vállalkozásnak kötelező a foglalkoztatási szintből hiányzó létszámnak és a rehabilitációs járulék szorzatának megfelelő összeget behajítani az államkassza egerektől igencsak kirágott kalapjába. Tavaly fejenként 177 600 forint volt ez a sarc, de idén valamilyen megfontolásból a járulékot ötszörösére, 964 500 forintra emelték, ami 400%-os adóemelésnek felel meg. Nem aprózták el a fiúk!
Vegyünk például egy 30 fős asztalosüzemet: ide kellene 1,5 fő megváltozott munkaképességű munkavállaló. Ha ez nem teljesülne, mondjuk a piaci helyzet vagy a munka jellege, vagy a munkavállaló hiánya miatt, akkor az idén 1,5 millió forintot kell befizetni a költségvetésbe a tavalyi cca. 240 000 Ft helyett. Még jó, hogy csökkentették a vállalkozások terheit.
Újdonság, hogy idéntől pénzbe kerül a „jog" is, hogy valaki építőipari kivitelezői tevékenységet végezzen. Pontosabban, ha valaki kivitelezői tevékenységet végez vagy végezni szeretne, regisztrálnia kell magát a Magyar Kereskedelmi és Iparkamaránál, ki kell tölteni egy halom papírt és be kell fizetni 5 db ezrest. A jogszabályt persze értelmezni kell, olyan szempontból is, hogy ki végez kivitelezői tevékenységet egyáltalán. Első olvasatban úgy tűnik, hogy minden vállalkozó, aki helyszíni munkálatokat, beépítést végez, a jogszabály hatálya alá tartozik, szakmánkat tekintve úgymint: ajtó-ablak beépítés, lépcsőbeépítés, parkettázás, ácsmunkák, lambériázás, de erősen gyanús a beépített bútorok helyszíni szerelése is, hacsak nem lehet a számlát kicsit mismásolni, másról kiállítani.
Hőbör Tamás
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Burkolat, gerendák, ajtók — készítse el saját maga!
Ha kis műhelyben dolgozik, különösen fontos, hogy olyan gépe legyen, amely nem foglal sok helyet, mégis professzionális eredményt nyújt.
Lucaszék és társa
Kerling Alajos hobbi asztalos mutatja be az általa ismert és készített Luca széket.
A Wood-Mizer forgalomba hozta a WM5500 fűrészgépet
Új generációs ipari fűrészgép nagyobb teljesítménnyel és intelligensebb technológiával.


