Nullfugás élzárás Veszprémben

A kádártai Bonti Bt. által működtetett BONTI lapszabászat a tavalyi SCM házivásáron, Riminiben próbálta ki az SCM vékonyfugás megoldását, és az év második felében állt üzembe a vékonyfugás technológia a lapszabászatban. A vállalkozásról, a beruházásról, a vékonyfuga piaci fogadtatásáról Szijártó Gáborral, a Bonti Bt. tulajdonos-vezetőjével beszélgettünk.


A vékonyfugás élzárás alapja az SCM olimpic K 560 élzáró gép
 

– Mióta dolgozik a Bonti a fa- és bútoripar területén mint alapanyag-, kellékbeszállító, szolgáltató?

– A Bonti Bt. a rendszerváltást követően a ’90-es évek elején autókereskedelemmel, autóbontással foglalkozó vállalkozásként indult, amely tevékenység mellett kiállításinstallációval is foglalkoztunk, alapvetően autóipari kiállításokhoz, rendezvényekhez kapcsolódóan. A kiállításinstallációkhoz sok bútorlapot használtunk fel, tulajdonképpen asztalosmunkákat is végeztünk. A lapokat külföldi gyártóktól megvéve importáltuk, beépítettük, majd a kiállítások bontása után értékesítettük. A modell működött, és 1994 környékén már direkt értékesítésre hoztunk különféle lapanyagokat asztalosoknak, vállalkozóknak, barkácsolóknak. Innentől már egyenes út vezetett a lapszabászathoz, nőtt a termékkínálatunk, megjelentek a klasszikus szolgáltatások – szabászat, élzárás stb.

– Mondhatjuk, hogy a Bonti ma a veszprémi régió meghatározó lapszabászata, faipari beszállítója?

– Azt gondolom, igen. Mind a folyamatos raktárkészletünket, mind a választékunkat, közel 3000 m2-es raktárkapacitásunkat tekintve a Bonti ma a régió meghatározó kereskedőjének számít. Ezt visszaigazolni látszik az évről évre bővülő partnerkörünk és forgalmi adataink.


A PU-s és az EVA-s ragasztózóegység cseréje könnyedén pár mozdulattal megoldható
 

– Melyik a vezető laptermék jelenleg a kereskedésben?

– Több cég termékeit tartjuk raktáron, de az utóbbi években a romániai forgácslapgyárból származó Kastamonu bútorlapokra helyeztük a hangsúlyt: jó a lap minősége, tömör a lapszerkezet, vastag a laminálási réteg, megfelelő a színválaszték, szépen szabható a lap, és nem utolsósorban versenyképes az anyag ára a hazai piacon.

– A lapszabászat ma már nem képzelhető el versenyképes szolgáltatások, konfekcionálás, alkatrészmegmunkálás nélkül. Melyek az erősségei a Bonti-nak ezen a területen?

– Természetesen táblafelosztóval, lapszabászgépekkel, CNC-vel és professzionális élzáró géppel várjuk az asztalosipar és a barkácsolók megbízásait. Jelenleg minden lapmegmunkálási igényt a nestingeléstől a különböző furatok elkészítéséig meg tudunk oldani itt helyben, kapacitásunknak köszönhetően rövid határidővel. Az élzárást tavaly sikerült fejlesztenünk, jelenleg a környéken csak mi vagyunk képesek vízálló élzárást készíteni, az SCM vékonyfugás technológiájának köszönhetően.


A vákuumtartály segítségével a ragasztótartályt nem kell mindennap takarítani
 

– Miért fejlesztettek ezen a területen?

– Nos, élzárni manapság majdnem mindenki tud. Csak az élanyagokban, színválasztékban és az árban folyik az öldöklő verseny. A vékony élzárás viszont egyértelmű versenyelőny, olyan szolgáltatás, amely ritka a piacon, a végtermék pedig abszolút versenyképes és értelmes.

– Melyek ezek az előnyök?

– A vékonyfugás élzárás nagyságrendekkel jobb optikai élményt nyújt, mint a hagyományos EVA alapú élzárás. Nem látszik a fuga az élanyag és a lapanyag között. Ez különösen előnyös fehér lapok élzárásánál, ahol a fuga későbbi elkoszolódása akár reklamációhoz is vezethet. A másik hatalmas előny pedig, az itt felhasználásra kerülő PU-ragasztónak köszönhetően, az élzárás vízállósága. A lapanyag beépítésre kerülhet vizes helyiségekbe is, és nem lesz élanyagleválás, reklamáció. Csak csendben jegyzem meg, hogy már ma is vannak projektek, ahol követelmény a vízálló, vékonyfuga. A jövőben pedig ez az elvárás még általánosabbá fog válni. Szóval ezt a tendenciát jobb előbb felismerni.


A vékonyfuga vízálló, és szabad szemmel jóformán nem is látható
 

– Miért az SCM PU-ragasztós vékonyfuga megoldása mellett döntöttek? Számos cég is rendelkezik vékonyfugás megoldásokkal, sőt van, aki nullfugát is kínál.

– Az ésszerűséget, a gazdaságosságot tartottuk szem előtt. Az SCM vékonyfugája szabad szemmel nem igazán látható, bár tudjuk, hogy a fuga mérete a gyári adatok szerint 0,1 mm körüli. A 0,1 mm abszolút elégséges és piacképes. A vevők általában még keresve sem találják a fugát az alkatrészen. A létrejött él, a fuga víz- és páraálló, ami további nagy előny, és megsokszorozza a termék piacképességét. Tehát a gyártmány oldalról a megoldás tökéletes erre a piacra, ahol mi dolgozunk. Beruházás oldalról nézve pedig ez a megoldás a leggazdaságosabb. A nullfugás technológiák beruházási költségei – ahol például ténylegesen 0 mm a fuga vastagsága – általában többszörösei ennek a megoldásénak és akkor még a lényegesen magasabb üzemeltetési költségekről nem is beszéltünk. Persze lehet a gyereket sofőrrel, Rolls- Royce-al is iskolába járatni. Valószínűleg kényelmesebb és presztízsgazdagabb megoldás lenne, mint Opel Vectrával. De mi a magyar piacra dolgozunk és itt az ésszerűség is sokat nyom a latba.

– Hogyan működik az SCM vékonyfugás élzárás a Bonti-nál?

– Az SCM vékonyfugás technológia zseniálisan egyszerű és „kerek”. Nálunk az „alapgép” egy SCM olimpic K 560-as élzáró gép, de ez persze nem szentírás, lehet kisebb, de nagyobb teljesítményű élzárót is választani. A K 560-as már gazdagon felszerelt élzáró és az akár 18 m/perces előtolás a kezelőszemélyzet sportigényét is kiszolgálja. A K 560-ashoz vásároltunk egy speciális teflonos ragasztózóegységet, amely a PU-ragasztó adagolásáról gondoskodik. A két szabványos ragasztózóegység most bármikor készen áll, ha vékonyfuga a cél, akkor a PU-s egységet használjuk, ha hagyományos élzárás kell, akkor az EVA-st. Az átállás gyors, problémamentes. Továbbá a technológia része egy vákuumtartály is, mivel a ragasztótartályban lévő PU-ragasztó – ha épp nem használjuk – a levegő nedvességtartalmával reakcióba lép és kiköt. Mivel nem akarjuk e ragasztózóegységet minden nap műszak végén kitakarítani, ebbe a vákuumtartályba helyezzük el, amelyből vákuumszivattyú segítségével a levegőt eltávolítjuk. Így a ragasztó „nyitott” idejét 1–1,5 héttel tudjuk megnövelni.

– Hogyan néznek ki az árak?

– A PU-ragasztó az EVA-hoz képest 80–100%-kal drágábban szerezhető be ma a piacon, ennek ellenére PU-alapú vékonyfugás, vízálló élzárás cirka 30– 40%-kal drágább csupán a hagyományos EVA-s élzárásnál a folyóméterenkénti árat tekintve, de a termék által nyújtott előnyök, az elmaradó reklamációk miatt a költségek bőven megtérülnek a késztermékgyártók esetében.

További információ:
Bonti Bt.
8411 Veszprém, Szövetkezet u. 6.
Tel.: 88/458-398.
Web: www.bontibt.hu
Planet-Gép Kft.
Tel.: 27/345-292.
E-mail: info@anest.hu
Web: faiparigepekszerszamok.hu


Tetszett a cikk?