Eukaliptusz (Eucalyptus)
Az eukaliptusz nemzetségnek mintegy 600 faja, ezen belül a kereskedelemben 30 faja ismert. A mirtuszfélék (Myrtaceae) családjának legkiterjedtebb nemzetsége – a legtöbb örökzöld, de előfordulnak lombhullató fajták is.
Ausztráliában őshonosak, de az európaiak a XVI. századtól telepítették a Földközi-tenger partvidékén – eleinte csak dísznövényként, majd mind inkább ipari célokra. Manapság Spanyolországban, Brazíliában, Indonéziában van belőlük sok, számos ipari ültetvényen nő Afrikában is. Az Atlanti-óceán szigetein (Madeira stb.) gyakorlatilag felhagytak termesztésével; az egykori ültetvények elvadultak.
Levelei szétmorzsolva jellegzetes illatot árasztanak és a koalák egyetlen tápláléka.
Hosszú, keskeny levelei függőlegesen csüngnek a hajtásokról úgy, hogy élükkel forduljanak a Nap felé, ezért erdei jóformán árnyéktalanok, burjánzik bennük az aljnövényzet. Párologtatását a levelek állásával szabályozhatja, s ez főleg a száraz, forró időszakokban válik előnyére.
Egyesek tömör, súlyos kemény anyagú fák, még a tölgyénél és a dióénál is keményebbek. Ezeket a farontó bogarak nem károsítják és alig korhad, ezért előszeretettel használják cölöpnek, telefon- és villanypóznának, építenek belőle hajókat. A legértékesebb fajták fáját ausztráliai mahagóni néven hozzák forgalomba.
A gyorsan növő fajokból papírt gyártanak. A gyors növekedéshez rengeteg vizet párologtat, ezért kimondottan a mocsarak kiszárítására is ültetik – ezt a tulajdonságát (amit az erdők árnyéktalansága is segít) a malária elleni küzdelemben is felhasználják, hiszen ez kedvezőtlen életkörülményeket biztosít a szúnyogok számára. Hatalmas gyökérrendszerével egy hektárnyi eukaliptusz erdő 12 ezer tonna vizet is fölvesz a talajból egy év alatt.
Az Eucalyptus globulus azért kapta a „lázfa” nevet, mert meghűlésekre használatos illóolajat termel. Más fajok illóolaja riasztja a maláriaszúnyogokat (Anopheles).
A malletfa (Eucalyptus occidentalis) kérgéből festéket nyernek ki, a vörös eukaliptusz (ausztráliai kinó, Eucalyptus rostrata) kérgéből pedig festéket és cserzőanyagot.
A fűrészáru, a faanyag
Az eukaliptuszoknál a sötétebb geszt a világos, 3–5 cm széles szijácstól határozottan elválik. A tasmán tölgy gesztje világos, a tölgyéhez hasonlít, de enyhén rózsaszín árnyalatú. A Jarrah és a Karri sötét vörösbarna színűek, jelentős színbeli inhomogenitással. Az eukaliptuszok általában szórt edény elrendezésűek. Szöveti szerkezete a gyors növekedés, az évgyűrű szélesség nagy szórása miatt erősen inhomogén, s a frissen döntött faanyag jelentős belső feszültséggel rendelkezik.
Felhasználási terület
A tasmán tölgyet fűrészáru, parkettaléc és furnér formájában hasznosítják. Felhasználja a bútorgyártás, ajtót, ablakot is készítenek belőle. A Jarrah és Karri nehéz és tartós fafajok. Felhasználják a víz- és bányaépítészetben, hidakat, mólókat készítenek belőlük. Kiváló parkettafák.
A faanyag tulajdonsága
Légszáraz (u=12–15%)
Sűrűsége: 680–870 kg/m3.
Az eukaliptusz fajok mechanikai megmunkálása általában nem jelent nehézséget. A nehéz, kemény fafajok azonban rendkívül szerszám igényesek. Az eukaliptusz faanyagának szárítása nagy figyelmet igényel, mert hajlamos a repedésre, vetemedésre. A ragasztás különösen a sűrű, tilliszesedéses fajok esetén gyakran ütközik nehézségbe. A felületkezelési technológiák kiválóan alkalmazhatók.
Egyéb megnevezés: Jarrah, Karri, Tasmán tölgy
Szivárvány eukaliptusz “Eucalyptus deglupta”
Forrás:
Web.archive.org
Woodholz.eu
Erdekesvilag.hu
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...
Egyetemi hírek – 2024. október
A Soproni Egyetem 2024. októberi hírei