Balsafa (Ochroma pyramidale / O. lagopus)

Ez az egzóta talán nem ismeretlen számunkra, hiszen a legkönnyebb faanyag a világon, éppen ezért a modellezés világában nagyon elterjedt. A neve a spanyol balsa szóból ered, ami tutajt jelent, utalva arra, hogy mire használták eredetileg.
Gyorsan és magasra növő fafajta, felnőtt egyedei a 30 méteres magasságot is elérhetik. Dél-Amerika és Mexikó déli része között őshonos. Alapvetően örökzöld, de száraz időben lombhullató.
A fűrészáru és a faanyag
A szijács és a geszt egymástól nem különül el élesen. A szíjács nagyon széles, fehér, részben barnás vagy vöröses fénnyel. A geszt fehér, vöröses árnyalattal, puha és bársonyos tapintású, nagyon könnyű. A pórusok nagyok, szórtak, ritkán ikerpórust alkotnak, a zónahatárokon valamivel sűrűbben találhatóak.
Felhasználási terület
A balsafának, mint szigetelő anyagnak van nagy jelentősége, hő- és zajszigetelésre egyaránt alkalmazzák. Szívesen használják csomagolóanyagként, s mint a parafa helyettesítőjét.
Hétköznapi eszközökben is megtalálhatjuk: halászatban, horgászatban használt faúszóként. Kis testsűrűsége miatt nagyon rugalmas, a belőle épített rácsos tartószerkezetek teherbírása meglehetősen magas. Ilyenek a statikai tesztelésre épített fa modell hidak, illetve gyakran repülőgépek vázszerkezeteinél alkalmazzák, más könnyű fákkal együtt.
Ebből a fából készült például a második világháborúban tervezett és alkalmazott De Havilland Mosquito sárkányszerkezete is.
De Havilland Mosquito
Alkalmazták a Chevrolet Corvette Z06 mennyezeti szendvics paneljében, két karbonszálas lap közé ragasztva.
Ilyen anyagból készülnek a teniszütők egyes részei, de balsa lemezt szoktak alkalmazni a fanemesítés során készített rétegelt, illetve furnér lemezekben is.
Alkalmazzák még minőségi szörfdeszkákban, valamint filmdíszletek készítésénél: a díszlet azon elemei készülnek belőle, amelyek az általában verekedési jelenetek koreográfiája szerint el kell, hogy törjenek.
Faanyag tulajdonsága
Száraz testsűrűsége 100–200 kg/m³, átlagos testsűrűsége 140 kg/m³ (alig egyharmada a legtöbb keményfáénak). Légszáraz (u=12-15%).
A faanyag megmunkálása a nagymérvű puhasága következtében nehézségekkel jár, éppen ezért csak géppel gyalulható. A megmunkáló szerszámok élei munka közben hamar eltompulnak, elkopnak. Hámozásra és késelésre alkalmatlan. Lassan, kíméletesen szárítható. Kivágás után ajánlatos azonnal megkezdeni feldolgozást, a repedések és a vetemedések elkerülése, csökkentése végett. Faanyaga nem tartós, rovartámadásoknak kitett. Az összes kereskedelmi faanyag közül minden kategóriában a legsérülékenyebb.
Egyéb megnevezés: Tami, Tambor, Lano, Maho, Topa
A Balsafa virága, levele
Forrás:
Woodholz.ez
Web.archive.org
Species.wikimedia.org
Rafmuseum.org.uk
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Profileszközrendszer a Leitztől
A „ProfilCut Q” eszközrendszer egyszeri és újra élezhető, állandó rendszerekből épül fel, melyek lehetővé teszik a gazdaságos, egyénre szabott technikai megoldásokat.
Multifunkcionális munkabakok
Amikor asztalosként épp az ügyfélnél helyszíni munkát végzünk, nincs annál rosszabb, ha nem találunk egy olyan munkafelületet, ahol kényelmesen és stabilan dolgozhatnánk.
Hogyan reagál az európai faablak gyártás az elszabadult energiaárakra?
Szigorodó előírások, kompozit alapanyagok, új szerszámok a láthatáron…