Építsünk modern médiafalat!
A nappali a család életében nagyon fontos helyszín, érdemes a megtervezésére több időt szentelni. A család tagjai többnyire a nappaliban gyűlnek össze egy jó beszélgetésre, társasjátékra, tévénézésre, de ebben a helyiségben látjuk vendégül rokonainkat, barátainkat is. A régi típusú szekrénysorok szinte teljesen eltűntek a fiatal családok nappalijából. A hosszú, egybefüggő szekrények helyett megjelentek a lebegő szekrények, médiafalak. Anno szekrényeinkben sokféle, különböző dolgot tároltunk. Jól megfértek egymás mellett a ruhák, ágyneműk, a vitrines részben a poharak és többnyire a szekrénysor közepén a televízió. Mára egy nappaliban a bútorok szellősebben helyezkednek el, a különböző funkciók jól elkülönítve. A készülő médiafalunk tervezésénél figyelembe kell vennünk, hogy ma már sokkal több műszaki cikket, jóval nagyobb televíziót, egyéb kütyüket kell tudnia fogadni. Egy médiafal lehet letisztult, egyszerű, bizonyos alapfunkciókkal ellátott bútortól egészen a tévét kiemelő szerkezettel felruházott, futurisztikus megjelenésű összeállításig. Tervezzük és építsük meg a modern nappali központi bútorát, a médiafalat!
TERVEZÉS
A családi házak, lakások mérete, az életterek kialakítása nagyon sokféle lehet, amely meghatározza a médiafal méretét, funkcióit. Talán egyszerűbb a tervezés, ha a nappali egy külön szoba, s ha komplett bútorcsalád részeként kell megvalósítani egyedi bútorunkat. Megint más a helyzet egy kisebb lakásnál, ahol egy légtérben van a nappali, konyha, netán egy kisebb dolgozósarok is. Ekkor már többféle anyagot, színt, formát kell figyelembe venni, hogy harmonikusan tudjuk berendezni a rendelkezésre álló helyiséget. Már az elején át kell gondolnunk, hogy mennyi műszaki berendezés kerül a médiafalunkra, ezek mekkora méretekkel rendelkeznek. Mindenképp látnunk kell előre a szükséges konnektorok, az antennaés az internetes csatlakozó pozícióit. Érdemes arra törekedni, hogy miután berendeztük a bútorunkat, csak nagyon minimálisan, vagy legjobb esetben egyáltalán ne látszódjanak a kábelek, elosztók. Nagyon fontos tudnunk már a tervezésnél, hogy a falfelület – amire a bútorunkat rögzítjük – milyen anyagból készült. Amennyiben a falfelületünk gipszkarton, már a gipszkartonozás előtt érdemes egyeztetni a kivitelezővel, hogy megfelelő bordázattal lássák el az alapszerkezetet. Amint tudjuk a médiaelemek helyeit a bútorunkon, gondoljuk át a többi tárolóegység funkcióját. Egy médiafal szerkezeti, formai megjelenésében nagyon sokféle lehet, tényleg csak a képzeletünk szabhat határt. Minimalista stílusban lehet egy szekrény, amelyet három részre bontunk. Ez a szekrény lehet lábon álló vagy „lebegő” kialakítású, a két szélső elem lefelé nyíló ajtóval ellátva, a középső rész nyitott, polcos. Egy lebegő szekrény praktikus lehet takarítás szempontjából. Könnyen hozzáférünk az alatta lévő részhez porszívóval, egyéb takarítóeszközzel. Ellenben mondjuk egy albérletben nem biztos, hogy kapunk engedélyt a tulajdonostól a kivitelezésre. Ezeknél az egyszerűbb megoldásoknál a tv többnyire konzolon kap helyet, érdemes ezzel is már az elején tervezni, hogy a kábeleket egy rejtett kábelcsatornában tudjuk elvezetni. Még egyszerűbb stílusban készíthetünk egy MDF-alapú szerkezetet, mondjuk lépcsőzetesen elcsúsztatva, amit dekoritlemezzel vagy furnérral borítunk. Egy összetettebb megoldásnál megjelennek a felső szekrények, akár a tévét körbefuttatva, üveges vitrinek, duplungolt könyvespolcok, esetleg az egészet keretbe foglaló hátfalak. Nagyon jó megoldás egy szimmetrikusan kialakított elrendezés, amelynek a tévé kerül a középpontjába. Izgalmas formavilágot érhetünk el az oldalirányban elnyújtott kialakítással is, amely modernebbé, érdekesebbé teszi az enteriőrt.
ANYAGVÁLASZTÁS
A legegyszerűbb esetben a médiafalat laminált forgácslapból készíthetjük el. Nagyon sokféle lehetőség közül választhatunk a gyártók kínálatából. Biztos, hogy megtaláljuk a megfelelő dekorú lapot, ami aztán beleillik az adott környezetbe. Érdemes akár két színből összeállítani a bútort egy izgalmas megjelenés eléréséhez. Vagy keverten, a szekrény korpuszait laminált forgácslapból, ajtajait festett MDF-lapból. Legyen akár magasfényű vagy matt felületű festett bútorlap. Amennyiben a komplett bútort ilyen anyagból készítjük, biztosak lehetünk abban, hogy egy modern, dizájnos megjelenésű bútort kapunk. A festett lapok megnövelhetik az adott bútorra tervezett költségvetést, de érdemes átgondolni, mert nagyon szép végeredményt kapunk, ha ilyen jellegű lappal építjük a bútort. Egyedi bútorunkat készíthetjük furnérozott lapokból is, legfőképp, ha a médiafal olyan környezetbe kerül, ami már-már meg is követeli, hogy a fa megjelenjen az adott térben. Furnérozásnál kedvelt fafajták a tölgy, cseresznye, dió, mahagóni, kőris. Üveges vitrin esetében is többféle színű, vastagságú üvegből választhatunk, amelyből elkészül majd a szekrényajtó és a polc is. Ezeken kívül feldobhatjuk bútorunkat fémes anyagokkal, profilokkal, amelyek akár a bútorlapok összeillesztésénél, vagy különálló dekorelemként jelennek meg.
VASALATOK
A médiafalunkon elhelyezkedő bútorelemek ajtajai lehetnek oldalra nyílók, ám legtöbbször le-, illetve felnyíló ajtókkal látjuk el a korpuszainkat. A lefelé nyíló ajtóknál ollós pántot, billenőpántot, gázteleszkópot használunk, de a gyártóknál kaphatók erre a célra már újfajta megoldások is, amelyek még kevesebb helyet foglalnak és megjelenésükben is passzolnak a modern bútorokhoz. A felfelé nyíló ajtóknál is használható gázteleszkóp alapmegoldásként, de további számtalan strapabíró vasalat közül is választhatunk, amelyek praktikusak számunkra. Egy szélesebb, nehezebb ajtónál sok esetben nem is kérdés, hogy az erre a célra fejlesztett nyitórendszereket szereljük be. Nyitásnál és zárásnál is segítik a folyamatot, könnyen kezelhetővé teszik ajtajainkat. Az adott ajtó paraméterei alapján kiválaszthatjuk a leginkább megfelelőt. Bútorfelfüggesztésre használhatjuk az alap IKEA vasat, de itt is számtalan, modern függesztő vasalat közül választhatunk, amivel pontosan beállítható a korpuszunk, mindezek mellett strapabírók és megbízhatók. Legtöbb esetben egy nappalibútoron már nem használunk fogantyúkat, tip-on megoldással nyitjuk az ajtókat. A fogantyú nélküli ajtó – legfőképp az alsó szekrényeknél – praktikus megoldás, nincs kiálló elem a bútor első síkjából. A tip-on használata viszont egy kis türelmet igényelhet, mire megszokjuk a használatát. Megjelentek a forgalmazóknál olyan motoros emelők, amivel például a tévét tudjuk mozgatni. A bútort kialakíthatjuk úgy, hogy amennyiben nem használjuk a tévét, akkor azt egy gombnyomásra elrejthetjük: a motoros szerkezettel a korpusz mögé engedjük.
FUNKCIÓK, KIEGÉSZÍTŐK
Számtalan dolgot tárolhatunk a kialakított bútorunkban. Első körben talán a műszaki cikkek helyét jelöljük ki. A legfontosabb médiaelem minden háztartásban a televízió, elsősorban ennek a készüléknek kell tudnunk a méreteit, megoldani az áramellátását, antenna-, illetve internetcsatlakozást biztosítani. Elhelyezhetjük a médialejátszókat, a smartboxot, a beltéri egységeket. Nyilván ezeket nem rejthetjük az ajtó mögé, de kábelezésüket szépen megoldhatjuk kábelátvezetőkön keresztül. Házimozi-erősítőnek szintén kialakítható hely, valamint a HI-FI-eszközök is szépen beilleszthetők a bútorba. Ennyi műszaki cikknél rengeteg kábelről beszélünk, ezeket mind érdemes a bútoron belül elvezetni. A mai családok hétköznapjaiban fontos szerepet játszik a mobiltelefon. Érdemes tervezni a bútorhoz egy töltőállomást, amiből szintén nagy kínálat van már a piacon. Választhatunk olyan beépíthető egységet, amiben találunk konnektort, USB-, vagy akár internetcsatlakozót egyben – és mindezt egy mozdulattal is elrejthetjük, ha nincs rá szükségünk.
VILÁGÍTÁS, HANGULATFÉNY
A végére maradt, de egyáltalán nem elhanyagolható a mai bútorokból a hangulatfény. Fel tudják dobni az otthonunkat a különböző színekben pompázó fényforrások. Érdemes átgondolni, hogy szükségünk van-e majd bútorunkban LED-szalagra, LED-es spotlámpára. Ezekhez szükséges táp, aminek szintén helyet kell tudnunk biztosítani, valamint a kábelezést megoldani. A LED-szalag hátoldala öntapadós, például felragaszthatjuk a bútor aljára, de mégis szebb megoldás, ha fém LED-profilba helyezzük a szalagot és opálos takaróval látjuk el. Egy LED-es spotlámpa fénye jól mutat az üveges vitrinben, de használhatunk belső, a szekrényekben elhelyezett világítást is, hogy jobban átlássuk a tartalmát. Másfajta kapcsolót használunk az egyszínű és a színes LED-szalagokhoz. Érdemes a kapcsoló helyét is már a tervezésnél kitalálni. Élvezzük a jól megtervezett bútorunk nyújtotta szolgáltatásait! Egy jól megtervezett médiafal nemcsak megjelenésében nyűgözi le felhasználóját, hanem megkönnyítheti hétköznapjainkat, kényelmünket szolgálja. Eltűnnek a műszaki cikkek kábelkötegei. Megfelelő számú áramforrás kialakítása esetén minden egységnek meglesz a maga konnektora. Eltűnnek a T-elosztóba dugott T-elosztók. Összességében egy jól átgondolt, modern médiafal szebbé, különlegesebbé és kényelmesebbé teszi otthonunkat.
Kapcsolódó dokumentum:
epitsunk-modern-mediafalat
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Egyetemi hírek – 2024. november
A Soproni Egyetem 2024. novemberi hírei
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...