Asztal üveglappal, könyvekkel
Ez alkalommal, Zöld Zoltán útmutatásai alapján egy igazán egyedi asztalt készíthetünk el. Mielőtt nekilátnánk, döntsük el, hogy hova fog kerülni, s azt is, milyen méretű könyveket használunk fel hozzá, mert ennek figyelembevételével tervezzük meg az asztal méreteit – magassága, hossza, szélessége. Szerezzük be a hozzávalókat: 2 db bontott vagy régi 2 colos palló, 1 db méretre vágott 8 mm-es üveglap körbe csiszolva (hogy ne legyen éles), 3 db 40 mm átmérőjű vékonyfalú cső méretre vágva, 3 db metrikus 6-os menetesszár, 6 db fakötésű alátét és zárt anya, megfelelő számú, „feláldozható” könyv.
Tisztítsuk meg és vágjuk méretre a 2 colos pallót, majd kezeljük a felületet matt bútorlakkal. De használhatunk faolajat vagy faviaszt is – azért, hogy ne koszolódjon. Készítsünk 6 db fa „pogácsát”, ami pontosan beleillik a csőbe. Ezután egy lemez vagy karton sablont egyenlő oldalú háromszög alakban kifúrva – 40 mm-es furattal. A sablon segítségével vágjuk ki körkivágóval a könyveket, majd ugyancsak a sablonunk használatával rögzítsük a fa pogácsákat a lábak belső oldalára. A pogácsák közepénél fúrjuk át a lábakat, ahol a menetes szárakat fogjuk átvezetni. Ezek után kezdődhet az összeszerelés. A menetes szárak egyik végére csavarjuk rá a zárt anyákat, tegyünk rá fakötésű alátéteket és kívülről fűzzük be az egyik lábba. Fektessük el a lábat, hogy a menetes szár felfelé nézzen és húzzuk rá a csöveket úgy, hogy a fa pogácsák a cső belsejében legyenek. (A menetes szár és a cső átmérője közti méretkülönbség, mint egy „váll” adja a szerkezet stabilitását.) Ezután húzzuk rá a könyveket, majd helyezzük rá a másik lábat. A lábból kiálló menetes szárra rakjunk alátétet és szorítsuk össze a szerkezetet zárt anyával. Állítsuk fel az asztalt és helyezzük rá az üveglapot. Ha rögzíteni szeretnénk az üveget, akkor használjunk négy tapadókorongot, de ragasztással (speciális UV ragasztó ajánlott) is megoldhatjuk.
fotó: Pinterest
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.