A taligáló
Barbarics Enikő magyar tervező Taligáló névre keresztelt találmányával – mely egyben diplomamunkája is volt – számos hazai és nemzetközi elismerést bezsebelhetett. A gyermekek számára tervezett, könnyedén állítható és mozgatható, állva használható íróasztalt a Dubaji Design Hét egyik központi helyszínén, a Global Grad Show-n is bemutatta.
Hogy hogyan kerül egy fiatal magyar designer a Dubaji Design Hétre, arról így nyilatkozott a divany.hu-nak: – Jelentkeztem egy, a visegrádi országok között hirdetett Graduation Project nevű pályázatra, amellyel Lengyelországban 40 diplomamunkával együtt kiállító lehettem. Már ezt is nagy elismerésnek éreztem, de sosem gondoltam volna, hogy ennek a folytatásaként megkeresnek, hogy vegyek részt a Dubaji Design Héten. Számomra a legnagyobb és legkellemesebb tanulsága az volt ennek a folyamatnak, hogy egy egyetemi projekt sem kell, hogy a tervezéssel véget is érjen. Fontos láthatóvá tenni és ápolni a munkák utóéletét.
Enikő szerint népszerűek manapság a gerinc egészségét biztosító, álló munkavégzést szolgáló asztalok, egyre több irodában találkozni ilyennel. A többség mégsem él ezzel a lehetőséggel. Ami nem is olyan meglepő, ha azt nézzük, hogy kiskorunktól fogva azt tanultuk, a tanuláshoz és úgy általában a koncentrációhoz márpedig maradjunk csak a fenekünkön. A gyerekeknek itt az a lehetőségük, hogy attól a ponttól kezdve, amikor elkezdenek tanulni, megszokják azt, hogy van mozgásterük a hatékonyságuk kiaknázására.
Az állva használható asztal ugyanis nemcsak arra szolgál, hogy a folyamatos asztal feletti görnyedést időnként megszakítva könnyítsünk a hátunkra nehezedő terheken, de testünkre gyakorolt pozitív hatása mellett a koncentrációt is segítheti a testhelyzet változtatása és a nagyobb mozgástér.
A Taligáló részletei is mind a koncentráció szolgálatában állnak. A lábtartó a kisebb mozgásokat és a súlypontváltoztatást szolgálja, kerekeivel pedig a lakás bármelyik pontjára áttolható, ezáltal mások – akár a szülők – is jobban részt vehetnek a tanulás folyamatában, segíthetik azt, egyúttal kicsit játékosabb formát is kölcsönöz az asztalnak. A fiók és a tálcás tároló a mozgatás ellenére is biztosítja az állandó eszközkészletet.
Végezetül az asztallap magassága is állítható, így követni tudja a gyerek növekedését. Vannak országok, ahol iskolákban is használnak már hasonló asztalokat, de azért úgy tűnik, kell még egy kis idő, amíg a szülők és a gyerekek is jobban kihasználják az ilyen lehetőségeket.
A tervező elárulta, hogy a tárgy teljes dokumentációja más bútorokkal együtt letölthető aDownload Design oldaláról. A Magyar Asztalos régi olvasóinak számára ismerős ez a kezdeményezés, ami internetről ingyenesen letölthető bútorterveket kínál termékként, bárki számára. A letöltés után egy helyi asztalossal személyre szabottan megépíttethető a bútor.
Enikő hozzátette: a megosztáson alapuló gazdaság (sharing economy) modellje sok mindenre választ tud adni. Az élet számos területén találkozhatunk ilyen működő gyakorlatokkal, szolgáltatásokkal, legyen szó lakás, kocsi, bicikli vagy akár garázs megosztásáról. Manapság rengeteget változik a birtoklási vágyunk és a saját tárgyakhoz való kötődésünk is. Hogy ez a bútorok esetében hogyan tud megvalósulni, az még kérdéses, de én például el tudom képzelni, hogy néhány év múlva ezeket is „csak” bérelni fogjuk.
– A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Bútorszövetség együttműködésével jött létre a három téma köré szerveződő bútorsorozat: Első önálló lakás, Download Design Baby, Download Design Kid. Ennek a sorozatnak az egyik darabja az álló asztalkám. Diákként lehetőségünk nyílt kivitelező asztalosipari partnerekkel együtt dolgozni. Én személy szerint a Taligálóhoz is rengeteg segítséget kaptam egy nagy hazai bútorgyártótól. Viszont többször találkoztam azzal a kérdéssel, hogy hol lehet megvenni a bútort, annak ellenére is, hogy megmutatom a letölthető gyártmányrajzokat. De kíváncsian várom, hogy lesz-e valamilyen változás ezen a téren.
Arra a kérdésre, hogy merre képzeli el a jövőjét, Barbarics Enikő így válaszolt:
– Rengeteg pozitív visszajelzést kaptam a diplomamunkámra, és ez egyre inkább megerősít abban, hogy valamilyen formában folytassam és egyengessem a Taligáló útját. A szakmai elismerés nagyon jó érzés, és még jobb lenne, ha itthon is egyre inkább eljutna a gyerekekhez az állva tanulás gyakorlata – akár a Taligáló formájában. Emellett jelenleg nem bútortervezőként, hanem service designerként dolgozom. A szolgáltatások tervezése első hangzásra távol állhat a bútor- és terméktervezéstől, de számomra közel sem akkora a különbség. A két tervezési folyamat lépései nagyon hasonlítanak a kutatástól kezdve akár egy prototípus építésében is. Számomra a design mindig helyzetekből, emberi igényekből indul ki, és azon dolgozom, hogy a lehető legjobb válaszokat adjam rá. Akár szolgáltatások formájában.
Forrás: divany.hu
Kapcsolódó dokumentum:
a-magyar-talalmany-ami-osszekoti-a-leckeirast-az-egeszseget-es-a-csaladot-a-taligalo
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...
Egyetemi hírek – 2024. október
A Soproni Egyetem 2024. októberi hírei