Kárpitozási fogások
A szakmai jellegű kiadvány alapvetően három részre tagolható. Az első, „Alapok” című részben kerülnek bemutatásra a kárpitozásban használatos anyagok, kellékek és kéziszerszámok. A szerző részletesen bemutatja a különböző munkafolyamatok elvégzéséhez nélkülözhetetlen speciális eszközöket, melyek kevésbé voltak hangsúlyosak bútorgyártási ismereteinek tanulásakor. Szó van továbbá a különféle tömőanyagokról és bútorszövettípusokról egyaránt. Külön érdekességet nyújt a bútorszövetek témakörében bemutatott különböző szabásminták kialakításának fortélya. A színes ábrákat végignézve számos jó tanácsot kaphatunk arról, hogy hogyan helyezzük el a mintázaton a különböző kárpitos elemeket, illetve hogyan szabhatjuk ki azokat, hogy összevarrva tökéletesen harmonizáljanak a bútor vonalvezetésével.
A második „Munkafogások” fejezet képes leírásai részletesen bemutatják a főbb folyamatokat, felhívva a figyelmet a buktatókra és arra, hogy hogyan a legegyszerűbb elérni azokat az esztétikai hatásokat, melyek elkészítési módjának a megfejtése nem kevés időt emésztene fel. Természetesen az összes lehetséges trükk nem fér bele ebbe a terjedelembe, de kiváló kiindulópontot jelenthet, ha már az alapvető kárpitosfogásokkal tisztában vagyunk. Ezen fejezetben részletesen bemutatott fogásokra később már csak utalásokat találunk. Ilyenek lehetnek például a hevederezési módok, a rugózatok elkészítése, a behúzó és fedő anyagok felhelyezési technikái, nem feledve a díszítési elemeket sem.
A harmadik egyben leglátványosabb „Munkák” című fejezetben a szerző a korábban részletezett technológiai lépéseket hét konkrét munka elkészítésével demonstrálja. A képekkel gazdagon illusztrált és magyarázószöveggel ellátott munkafolyamatokat nézve megszerezhetjük azt a tudást, amihez csak hosszú évek tapasztalata révén juthatunk. Ízelítőül most egy nem túl munkaigényes, de a modern kárpitosiparban hasznos munkát, egy párnázott fejtámla elkészítését mutatjuk be a könyv lépéseit követve.
Párnázott fejtámla
Minden munka bemutatása azzal indul, hogy egy rövid leírásban a szerző összegzi a munka lényegét, történeti hátterét és az esetleges további felhasználási területeket. Ezek mellett az első oldalon felsorolja a szükséges szerszámokat, eszközöket és anyagokat egyaránt. A párnázott fejtámla elkészítéséhez a könyv szerzője kereskedelmi forgalomban kapható falapot, táblás poliésztert, vatelint és kárpitszövetet használ fel. Hogy a bemutatott munka színesebb legyen, nem egyszerű négyszög fejtámlát készít el, hanem a letört sarokkal tovább bonyolítja az elkészítés folyamatát. A párnázott fejtámla kárpitozását Malcolm Hopkins 14 részre osztotta.
- Válasszunk egy megfelelő merevségű falapot, mely lehet tömörfa, MDF vagy forgácslap egyaránt. A formát rajzoljuk ki, szabjuk azt a megfelelő méretre.
- A keretes fejtámla sokszög kialakítását tovább nehezíti a keretes jelleget öltő kárpitozási forma, díszzsinóros díszítéssel. Első lépésként szegezőpisztollyal egy 12 mm széles, 2-3 mm vastag papírcsíkot szegezzünk a falapra, a kialakítandó keretszélességnek megfelelően.
- A papírcsík vonalát követve pontosan szabjuk ki a 4 cm vastag poliészterhab- táblából az alkatrészt.
- Éleit a lágyabb ívű bevonás érdekében törjük le úgy, hogy a fennmaradó vastagság az élrészen kb. 2 cm legyen.
- A poliészter habot a letöréssel lefelé ragasszuk a fejtámlára.
- Borítsuk a poliészter habot egy réteg 70 vagy 115 g-os vatelinnel úgy, hogy az kb. 5–5 mm-rel minden irányban túlnyúljon a poliészter habon.
- A bevonóanyagból vágjunk egy olyan méretű darabot, amely 5 cm-es ráhagyással lefedi az előkészített felületet, majd a bevonóvásznat szögezéssel feszítsük a falemezre a poliészter betét éleit követve.
- Ha megfelelő az illeszkedés, akkor kapcsokkal szorosan rögzítsük a bevonóanyagot a már korábban felhelyezett 12 mm széles kartonpapír csík mentén.
- Ezt követi a keret kialakítása. Szabjuk ki a keretet adó öt darabból álló bevonóanyagot 5-5 cm ráhagyással. Helyezzük a fatáblára a már elkészített betét élei mentén színével lefelé és rögzítsük azt. Először a keret középső-felső részét szegezzük le, a szövetet visszahajtva, majd a 12 mm-es ráhagyást hagyva tűzzük le. Ezt a műveletet a két oldalon a fejtámla alja felé haladva mindegyik elemnél ismételjük meg.
- A határozottabb él elérése érdekében szegezzünk egy öntapadós (vagy ragasztózott) papírcsíkot minden toldási oldalon és rögzítsük azt tűzőkapoccsal. Az anyagot visszahajtva így sokkal határozottabb vonalú élt tudunk készíteni.
- Az előkészített keretszerkezethez készítsük el a szintén öt darabból álló polisztirol elemet. Ezek éleit az előzők szerint törjük le, ragasszuk a hordozólapra és borítsuk be vatelinnel.
- A szélektől indulva gondosan alakítsuk ki a ráncokat és visszahajtásokat, majd a két oldalt váltakozva készítsük el a fejtámlát szegélyező kárpitozott keretet úgy, hogy a borítóanyagot feszítsük a poliészter alkatrészre, majd a vásznat a hátlapra hajtva rögzítjük azt.
- Az utolsó elemnek a keret felső részét hagyjuk, ennél alakíthatjuk ki a kárpitot a legesztétikusabb módon.
- Befejezésül a hajtásvonalba ragasztással rögzítsük a díszítőzsinórt. Először a zsinór egyik végét szegezzük a hátoldalhoz, majd 7–10 cm-es darabokat beragasztózva folyamatosan haladjunk körbe a mintát követve. A zsinór másik végét szintén a hátoldalra hajtva rögzíteni tudjuk.
A fejtámla hátoldalára tehetünk bélésanyagot. Ennek színe kevésbé lényeges, de praktikussági okokból a bevonóanyaghoz illő sötét színek a legjobbak. A bélést szegekkel rögzítsük, és ha igazán alaposak akarunk lenni, akkor annak széleit el is varrhatjuk.
(P. L.)
Forrás: Malcolm Hopkins: Kárpitozás című könyve, Cser Kiadó Megrendelhető itt:
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
A természetes harmóniát valósítja meg
Markó Krisztina egyedi tárgyak készítője beszél munkájáról.
Fedezze fel az MP260 gyalu/csiszoló erejét
A Wood-Mizer MP260 négyoldalas gyalu/csiszoló nélkülözhetetlen eszköz azok számára, akik bővíteni szeretnék faipari vállalkozásukat.
Komplex fejlesztés megvalósítása a LICIT Kft-nél
A LICIT Bútorgyártó és Szolgáltató Kft.-nél a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretén belül komplex fejlesztés került megvalósí...