Új fatemplom Magyarországon
A megálmodó – és az egész vállalkozás motorja – a falu polgármestere, Rátóti Zoltán, akit az ország eddig inkább színházi előadások főszerepeiből és szinkronszerepeiből ismer. A színész-polgármester évek óta hatalmas energiával tervezett, szervezett, gyűjtött, agitált azért, hogy az impozáns templom a falu magaslatán megépüljön, melynek teteje a környékről az erdők fölött is látható. A zömmel társadalmi összefogással, közadakozásból épült templomhoz a közeli erdőkből szállították a hatalmas fenyőrönköket és tölgyet. Az építők között vezető szerepet töltött be két székelyföldi ács, apa és fia, az épület faanyagának megmunkálását pedig a Lenti székhelyű Németh-Fa Kft. biztosította.
A bensőséges hangulatú avatáson több kórus adott elő egyházi és világi dalokat. A megnyitó beszédek után a polgármester úr emlékplakettet adott át mindazoknak, akik adományaikkal vagy kétkezi munkájukkal nagyban hozzájárultak ennek a nagyszerű építménynek a létrehozásához. Az ökumenikus templom felszentelését a magyarországi keresztény egyházak vezetői végezték, akik hangsúlyozták a templomépítés fontosságát és hatalmas közösségépítő erejét. Az ünnepség végén Sebestyén Márta művésznő előadásával örvendeztette meg az avatáson részt vevő több száz fős közönséget. Külön öröm számunkra, hogy a templomot a legősibb építőanyagból, a fából és boronafalas hangulatú szerkezettel építették. Az építők remélik, hogy az új fatemplom átadásával az eddig szinte névtelen falucska szellemi és szakrális központtá válik, hasonlóan a közeli Velemérhez és Őriszentpéterhez.
Pauló Tamás
faipari mérnök-tanár
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.