Trend(i) színek egyszerűen, gyorsan
A Nyugat-Európában már trendnek nevezhető színek hazánkban is egyre nagyobb teret hódítanak, különösen az új és modern épületek kivitelezése során tapasztalható az elsősorban RAL pasztell és szürke színek térnyerése. Cégünk az új igények hatására alkotta meg néhány éve a vékonylazúrok új, TREND névre hallgató sorozatát, amely egyre több hazai megrendelőnek nyeri el a tetszését. A színkatalógus színeit már az építészek, illetve belsőépítészek is előszeretettel tervezik be munkáik során, mivel ezek a színtónusok már jól harmonizálnak mind a beltéri, mind a kültéri falfestékek színeivel.
A vékonylazúrok nemcsak leegyszerűsítik, de meg is gyorsítják felületkezelési feladataink jelentős részét, amennyiben a megrendelő a színeken túl annak felületi jellegével is megbarátkozik. A vékonylazúrok számtalan előnnyel rendelkeznek: a felületkezeléshez egyetlen anyagot kell beszerezni, és azt mindössze két rétegben kell felhordani. A gyors száradásnak köszönhetően a második réteg akár 1–2 órával már az első réteg után felhordható. Az anyagok nemcsak nagyon jó UV-állósággal, de UV-szűrő képességgel is rendelkeznek. A TREND színű vékonylazúrok is tartalmaznak olyan anyagokat, amelyek megvédik a készítményt és a faanyag vékony felületi rétegét a penész- és korhasztógombák megtelepedésétől. Környezetkímélő oldószermentes készítmény, amely nem tartalmaz olyan összetevőket, amelynek szaga irritálná a felhasználót.
A vékonylazúrokban rejlő előnyöket akkor tudjuk a legjobban kihasználni, ha azok felhasználása során betartjuk a felhasználási útmutatóban foglaltakat.
A vékonylazúrok tartósságát jelentősen befolyásolja a faanyag megfelelő előkészítő csiszolása. A csiszolás lényege nem a megfelelő felületi simaság elérése! A csiszolással (P80– 100-as csiszolópapírral) a faanyag felső rostjait fellazítva javítjuk annak nedvességfelvevő képességét. Ennek köszönhetően a faalap egyenletesen fogja felvenni a vékonylazúrt, illetve a vékonylazúrban található kötőanyagot, színezékeket és konzerválóanyagokat is. Tudjuk, hogy a gyalult, különösen a hidrogyalult faanyagok esetén nagy a kísértés, hogy elhagyjuk az előkészítő csiszolást, de ennek a lépésnek a hiányában nemcsak a felületkezelés tartósságát, vagy a nem megfelelő tapadást, de még a tónusmélységet is (a kevesebb színezőanyag-felvétel okán) kockáztatjuk.
A vékonylazúrok előnyei között került felsorolásra a gyors száradás, amely a felhasználás során akár nehezítő tényező is lehet, ezért érdemes a kényelmesebb felhasználás érdekében több olyan ajánlást megfontolnunk, amellyel a kezdeti száradási sebességet lelassíthatjuk. Jelentősen megkönnyíthetjük a munkánkat, ha a lazúrt minél hűvösebb és árnyékos helyen használjuk. Az alacsony környezeti hőmérséklet talán nem szorul magyarázatra, és az is belátható, hogy a napsugarak hatására maga a faanyag felülete felmelegszik, sőt a sötétebb színek még jobban magukba szívják a napsugarat, amelynek következtében a készítmény száradási sebessége exponenciálisan felgyorsulhat, és a felületkezelő anyagunk szinte azonnal a felületre sül, megakadályozva annak egyenletes eloszlathatóságát, illetve megfelelő beszívódását, megtapadását. Röviden, ha lehet, műhelyben végezzük el a felületkezelést. A száradás lassítása érdekében érdemes további trükkökhöz folyamodnunk. Például locsoljuk fel vízzel, gátoljuk meg a huzat kialakulását, illetve kapcsoljuk le a gépi szellőztetést vagy elszívást. Nagy felületek esetén vonjunk be segítséget! Jelentősen meggyorsíthatjuk a felületkezelést, ha az „első ember” enyhe túlszórással hordja fel az anyagot, majd a második ember nagy ecsettel oszlatja szét a lazúrt, végül a harmadik ember tovább cizellálja/finomítja a lazúr eloszlatását, illetve a szükségtelen anyagfelesleget eltávolítja a felületről (szintén ecsettel). (Szórás esetén az egészség megőrzése érdekében feltétlenül fizikai részecskeszűrős és aktívszenes légzésvédő használata kötelező!) A vékonylazúrok önmagukban szórással nem használhatók, mert a színkép, azaz a leszívódása a lazúrnak egyenetlen, foltos hatású lesz.
Az előnyök között eddig nem említettük, hogy a felületkezelést követően nem alakul ki olyan bevonati réteg, amely az esetlegesen átnedvesedő faanyagról idővel levelekben válna le. Ugyancsak előnye a készítménynek, hogy amenynyiben a faanyag nedvességet vett fel (pl. sérülés vagy repedés mentén), az a vékonylazúr „alól” könnyedén ki tud száradni és ennek köszönhetően a faanyag sem tud befülledni úgy, mint egy lakkozott szerkezet esetén. A vékonylazúr felülete az UV-sugarak roncsoló hatása miatt az intenzitással arányosan porózussá válik, majd leporlik a felületről. A TREND vékonylazúrok karbantartása és felújítása viszonylag egyszerű. A felületekről a porló részeket enyhe csiszolással el kell távolítani, majd sűrített levegővel a felületeket portalanítani kell. Az előkészített felületre az előre lekontrollált színű javítóréteg újból felhordható, a korábban már leírt intelmek betartása mellett.
Ne feledjük, hogy a felületek tartóssága a rendszeres karbantartásban rejlik! Az UV-sugárzásnak erősen kitett déli-délnyugati tájolású felületeket érdemes 2–3 évente, addig lehet, hogy az északi-északkeleti tájolású felületeket csak 5–10 évente kell karbantartani.
Keresse a TREND színeket az önhöz legközelebb eső szakipari és lakossági viszonteladói hálózatunk üzletében térkép alapján, az alábbi linkre kattintva:
http://milesi.hu/lakossagifelhasznalok/
Kapcsolódó dokumentum:
trendi-szinek-egyszeruen-gyorsan
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.