Piacképes pályakezdők
A diákok a tanműhelyben sajátították el a szakma alapjait, később pedig a termelésbe is kikerültek, így a 3. év után többen rögtön főállásban kezdhettek a gyárban. Most ismét feltaláltuk a kanálban a mélyedést: ez a duális képzés. De nem is az elv a lényeg, hanem a megközelítés. Úgy tűnik, elérkezett az idő, hogy a probléma kellő figyelmet kapjon, a kamara, a szakmai szervezetek és a vállalkozások is összefognak az ügyben (erről szóló cikk a 28. oldalon), és állami oldalról is megmozdult valami. Hiszen az ipar jól képzett munkaerő nélkül nem működhet, az álláshirdetésekből jól látszik a pillanatnyi igény: szinte kizárólag gyakorlattal rendelkező szakembereket keresnek. A cégek nem hajlandóak egy kezdőbe energiát fektetni, mert "rögtön kell a munkaerő és idő sincs a betanításra". Rossz a megközelítés, mert lassan megszűnik az utánpótlás. Ezért fontos, hogy a duális képzés keretében, megfelelő támogatási rendszer kidolgozásával egyre több céget vonjanak be az oktatásba, ahol a tanulók már az iskolai gyakorlati idő alatt piacképes tudást szereznek. A felsőoktatást is új megvilágításba helyezi a duális képzés adaptálása, ugyanis 2015-től már faipari mérnöki szakon is lehet jelentkezni a duális képzésre. Hogy miben más ez, mint a hagyományos képzés?
Az elmélet ugyanaz, viszont több a gyakorlat és azt ipari vállalatoknál töltik a hallgatók, amely elősegíti, hogy vállalati környezetben szerzett alapos gyakorlati ismeretekkel felvértezve kerüljenek ki a képzésből. Csakis az egyetemmel szerződő, akkreditált cégek lehetnek képzési helyszínek. Az egyetem honlapján olvasható információk szerint jelenleghat céggel folynak egyeztetések: IKEA Industry Magyarország Kft. (Sopron); Velux Magyarország Kft. (Fertőd); Mezőkövesdi Bútoripari Kft. (Mezőkövesd); Ubrankovics Erdészeti és Faipari Kft. (Ágfalva), Szalai Fafeldolgozó és ereskedelmi Kft. (Zalalövő), Garzon Bútor Zrt. (Székesfehérvár) és nyugat-európai cégek érdeklődésére is számítanak. Talán ez az igazi hozadéka a dolognak, hiszen az jó indítás lesz, ha valaki a hazai faipar meghatározó vállalatánál, vagy netán valamelyik neves német cégnél töltötte gyakorlatát. És ami még nagyon fontos, a szakma is népszerűsödik, amire most igen nagy szükség van, mert a faiparos képzés jelenleg létszámgondokkal is küzd.
Mózes Lajos
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.