Nagytakarítás a hazai bútorkészítő cégeknél

Több mint négyszáz magyarországi bútorkészítő vállalkozás tűnt el a hazai cégvilágból 2012 óta – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból.

Az ágazat összárbevétele ezzel ellentétben 2015-ig egyenletesen növekedett, azonban 2016-ra a cégszámhoz hasonlóan az árbevétel is csökkeni kezdett. A vizsgált időszak első évében 2012-ben 2845 működő vállalkozás 2017-re 2429 darabra zsugorodott. Ezzel párhuzamosan az ágazatban dolgozók létszáma 18 328 főről 17 739 főre csökkent.

A piaci szereplők által elért összárbevétel a vizsgált időszak első évében (2012) 173 milliárd forint volt, ami évről évre növekedett a 2015-ös csúcsig, amikor meghaladta a 225 milliárd forintot. Ez 2016-ban azonban már 224 milliárd forintra csökkent.

Az OPTEN cégfluktuációs indexe, amely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja, az időszak elején rendben működőkéhez azt mutatja, hogy a hazai bútoripar szereplői stabilabbak az országos átlaghoz viszonyítva. Az új cégek, és a megszűnő, illetve a szektorból kilépő cégek aránya is kisebb a működő vállalkozások számához mérten, mint a hazai cégstruktúra egészében.

A magyarországi bútor gyártók részesedése az uniós forrásokból jelentősnek mondható. 2013 és 2017 között több mint 9,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyertek el a szektorban működő vállalkozások, beruházásaik megvalósítására. A kedvező eredmény nem meglepő annak ismeretében, hogy az elmúlt évek GINOP pályázatainak jelentős részében a gyártással foglakozó cégek voltak favorizálva.

Ugyanakkor a kedvezményezettek döntő többsége a kkv szektorból került ki, mivel a nagyvállalatok ezekből a pályázati felhívásokból jellemzően ki voltak zárva.

A pályázati források jelentős részét a cégek gépesítésbe és telephelyfejlesztésbe invesztálták, ami javítja versenyképességüket, ugyanakkor az iparág minél teljesebb automatizálása mellett sem tűnik el a kézi munkafolyamatokban is jártas faipari szakemberek iránti kereslet. A szektor teljesítményét jelentősen befolyásolja, hogy ezeket a szakembereket mennyire tudják a piac szereplői az országhatárokon belül tartani, mivel Nyugat-Európa jelentős mértékben vonja el hazánkból a tapasztalt bútorkészítő munkavállalókat.

Az olcsó külföldi import térnyerése mellett a szakember hiány lesz az ágazat számára a legnagyobb kihívás a jövőben.

forrás: piacesprofit.hu


Tetszett a cikk?