Ne találd fel a spanyolviaszt, csak alkalmazd, amit a nagyok!
Hosszú ideig nem értettem meg, hogy a nagy ipari cégek hogyan tudnak megengedni olyan magas fizetéseket, hozzá tartozó magas adókkal. Nem értettem, hogy ezen gyárakban miért nincs kapkodás és hogyan tudnak olyan magas minőségben határidőre szolgáltatni. Nem értettem, hogy egy multicégnél az ügyintéző miért nem olyan „rugalmas”, miért nem tér el a folyamatoktól, miért hivatkozik arra, hogy ezt a rendszerük nem engedi meg. A tulajdonosok hogyan tudnak igazi tulajdonosok lenni, akik nélkül a cégük magától is megy. Ezért elmentem megnézni 3 nagy gyárat. Az olaszországi SCM faiparigép-gyártó gyárát, a Maserati gyárat, valamint a magyarországi Audi gyárat.
Minden vállalatnál megfigyelhető volt, hogy rendszerben dolgoznak, bármilyen információra van szükségük, azt a számítógépükben meg tudják nézni. Nemcsak az ügyfelek adatait látják, hanem az aktuális feladatokat, határidőket, anyagrendeléseket, árukészleteket, folyamatokat, számlázást stb. is.
NAGYVÁLLALATI TAPASZTALATOK
A gyártócégeknél láttam, hogy folyamatok vannak, a termékek-félkész termékek egyik állomásról a másikra áramolnak. Zöld lámpa jelzi, ha a termelési ütemet tartja az illető, sárga lámpa, ha kezd lemaradni és piros lámpa, ha lemaradt. Ekkor kiemelik a sorból és külön állomáson, „szigeten” a szakemberek összerakják. Az egyes sorokon külön tábla jelzi a hatékonyságot és a minőséget. Hatalmas tisztasággal, renddel és figyelemmel találkoztam. Azt láttam, hogy nincs tébláboló, sétálgató ember. Érezni lehetett az egység erejét.
Az Audinál érdeklődtem a cégek legnagyobb problémájáról, a munkaerőhiányról. Meglepődve hallottam, hogy náluk túljelentkezés van. Az Audi 20 éve van Magyarországon. A dolgozók gyerekeinek saját óvoda van, ahol már az első impulzusokat megkapják a gyerekek. Pályaválasztási tanácsadóként az általános iskolákat rendszeresen látogatják, ami a diákok egy részének vonzóvá teszi az autóipari pályát.
Itt azonban nem állnak meg, mert a továbbtanulásban továbblépő, már kész felnőtteket is oktatják. Ennek eredményeképpen hosszú távú munkalehetőséget és fejlődést tudnak biztosítani. Én személy szerint sokat tanultam ezektől a cégektől. Ennek köszönhetően mi évről évre minden területen növekszünk, a kis asztalosműhelyből üzemméretűvé fejlődtünk.
Ezek alapján összegzem mindazokat a szempontokat, amelyeket átvettünk és alkalmazunk.
VÁLLALATIRÁNYÍTÁSI RENDSZER
Mi az Actual vállalatirányítási rendszert használjuk. Ennek eredményeképpen sokkal részletesebbek az árajánlatok. A beérkező kommunikációkra gyorsabban reagálunk. Nincsenek elvesztett információk. Nincs adatvesztés, mert minden a felhőben van. (A felhőalapú számítástechnikában (cloud computing) az interneten vagy egy zárt hálózaton történik az adattárolás, valamint a számítástechnikai programokat, szolgáltatásokat is innen lehet elérni, nem pedig a saját számítógépről – a szerk.). Az anyagrendelés mindig időben tud érkezni. Ez a Just in time. Az alapanyagok megrendelése a gyártás megkezdése előtt 24–48 órával történik. Így nem kell nagy raktárkészlettel rendelkeznünk. A leltárunk mindig naprakész. Mind a foglalást, mind a rendelést látjuk. A számlázási rendszerünk közvetlenül be van kötve a NAV-hoz. A projekteket nyomon tudjuk követni.
A FOLYAMATOK NYOMON KÖVETÉSE
Bevezettük a Trello applikációt, amely a mobiltelefonokra is le lett töltve. Így a folyamatokat „táblákba” rakva nyomon lehet követni és mozgatni. A csoportvezetőink folyamatosan látják, hogy mit kell csinálniuk.
LEAN-MENEDZSMENT
A lean számomra nagyon röviden és lényegre törően megfogalmazva: egyre kevesebből egyre többet elérni! Lean-alapelvek:
▌ Érték (value): meghatározni a vállalat által nyújtott értéket;
▌ Értékáram (value stream): a legjobb sorrendben felsorakoztatni az értékteremtő tevékenységeket;
▌ Áramlás (flow): mindenféle megszakítás nélkül elvégezni az értékteremtő tevékenységeket;
▌ Húzásos rendszer (pull): csak vevői igény alapján cselekedni;
▌ Folyamatos fejlesztés (kaizen, continouos improvement): mindezeken a folyamatos fejlesztés szellemében javítani.
Növeltük a hatékonyságot és a minőséget ezzel a rendszerrel. Megnéztük, hogy a vevő szempontjából mi az értékes végtermékünk. Részekre bontottuk, egymás mellé raktuk, így áramlási folyamatok jöttek létre a cégben. Azokat a tevékenységeket beszüntetjük, melyekért a vevő nem fizet. Gépeket vettünk és átrendeztük az üzemet.
A KAIZEN-MÓDSZER ALKALMAZÁSA
A kaizen egy japán módszer, amely szerint mindig jobbá és jobbá lehet tenni bármilyen tevékenységet – legyen szó munkahelyi termelésről, szolgáltatásról, vagy a hétköznapi élet bármely területéről. A folyamatos jobbítás célja a folyamatok hatékonyságának növelése, a minőség javítása és a kitűzött egyéb célok elérése.
AZ 5S-MÓDSZER
Az 5S-módszer egy lean eszköz, melyet elsősorban a munkahelyi rend, a tisztaság, a tisztán tartás érdekében alkalmaznak. A cél azonban mindezeken keresztül az átláthatóság, a szervezettség, arend fenntartása, a munkaterület és az eszközállomány karbantartottságának magas színvonalú biztosítása és folyamatos fejlesztése.
A módszer elemei:
▌ SEIRI: a szükségtelen dolgok eltávolítása a munkaterületekről;
▌ SEITON: a tárgyak és eszközök helyének meghatározása és jelölése;
▌ SEISO: a munkahely tisztaságának biztosítása;
▌ SEIKETSU: az első 3S szabványosítása és fenntartása;
▌ SHITSUKE: jó munkamorál, fegyelem, nevelés, folyamatos fejlesztés.
Mindezeket alkalmazva, üzemünkben csak a szükséges eszközök vannak az adott munkaállomáson, melyeket körbe is rajzoltunk és megneveztünk. A gyártáshoz pedig különböző szabványosító kellékeket gyártottunk.
FEJLESZTÉSEK
Vásároltunk egy korpuszprést, melynek köszönhetően a korpuszok gyártási idejét a hagyományos 100%-os gyártási időhöz képest 50% alá csökkentettük. Jelen esetben CNC-központ-vásárlás előtt állunk, mely tovább fogja csökkenteni a gyártási időt. Sőt, a minőség még tovább fog növekedni.
UTÁNPÓTLÁS NEVELÉSE
Jelen esetben két végzős diákunk van a Kaesz Gyula Faipari Szakgimnázium és Szakközépiskolából, valamint két fő van nálunk duális képzésen a Soproni Egyetemről. Nálunk a diákoknak nem elég bejárni, hanem meg is tanítjuk a szakmát – mind elméleti, mind gyakorlati szinten. A tavaly végzett tanulóinkra is büszkék vagyunk, hisz a szakmában maradtak és értik is a dolgukat. Továbbá minden évben fogadunk tanulókat nyári gyakorlatra is. A jó asztalos holtig tanul – ez a mottó nagyon is igaz rám.
A tanulást, fejlődést és fejlesztést nem szabad abbahagyni, különben lemaradunk. A technika olyan gyorsan fejlődik, hogy ami ma modernnek számít, az pár év múlva már elavult lesz. Érdemes csak megnézni a mobiltelefon vagy a számítástechnika fejlődését – az ipar 4.0 vívmányairól nem is beszélve. Mindent egybevéve: fejleszd a céged és magadat, és a siker nem marad el!
A szerző a Szána Bútor Kft. tulajdonosa.
Kapcsolódó dokumentum:
ne-talald-fel-a-spanyolviaszt-csak-alkalmazd-amit-a-nagyok
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.