Muszáj lesz fejleszteni
Az elmúlt három évben a hazai cégek kétharmada hajtott végre automatizáció vagy digitalizáció jellegű fejlesztést. Az erre vállalkozók csaknem fele a termelés vagy a szolgáltatás területén tett lépéseket.
Valószínűleg nincs olyan cég Magyarországon, ahol ne dolgozna legalább egy olyan munkavállaló, aki valamilyen automatizálható feladatot végez. Sőt, a cégek négyötödénél legalább három ilyen munkakör is akad – derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) 2018-as, csaknem hétezer vállalat megkérdezésével készült felméréséből.
ADMINISZTRÁCIÓS KÖNNYÍTÉS
Az automatizálható körbe főként az egyszerű, könnyen leprogramozható részfolyamatokból álló rutinmunkák tartoznak. Klasszikus célcsoport például az adminisztráció, ami a hazai cégek négyötödénél megtalálható. Ugyanígy szóba jön az értékesítés, az ügyfélszolgálat, a nehéz fizikai munka, utóbbiakat a vállalkozások bő felénél végzik. A vállalkozások kétharmada azt jelezte, az elmúlt három évben hajtott végre automatizáció vagy digitalizáció jellegű fejlesztést. E téren főként a nagyobb (250 fő feletti), az exportáló, a külföldi tulajdonban lévő és az ipari cégek járnak az élen.
Azok, aki rászánták magukat ilyen lépésekre, elsősorban a termelésre koncentráltak: 45 százalékuk a termelés és szolgáltatásnyújtás területén automatizált vagy digitalizált. Az adminisztrációban, a számvitel és a pénzügy területén egyharmaduk volt aktív, negyedük fejlesztett a logisztika és a szállítás területén. A következő három évre a hazai cégek fele tervez automatizálás vagy digitalizálás jellegű fejlesztést.
SZAPORODNAK A ROBOTOK
A nemzetközi trendek szintjén automatizáció és digitalizáció alatt olyanokra kell például gondolni, mint az adatok gyűjtésére és feldolgozására kifejlesztett szoftverek használata, a netes értékesítés, az önkiszolgáló vásárlás, az okos otthoni eszközök megszaporodása, az önvezető járművek felbukkanása, az ipar és a logisztika területén megfigyelhető robotizáció, valamint az ezeket az eszközöket összekötő „dolgok internete” (Internet of Things) fogalommal leírt hálózatok térnyerése.
Az automatizáció munkaerőpiaci hatásai jelenleg elsősorban az iparban érvényesülhetnek, amit jelez, hogy világszinten 30 százalékkal nőtt az eladott ipari robotok száma. Közép- és Kelet-Európában tavaly 28 százalékkal több robotot értékesítettek, mint egy évvel korábban, és a jövőben is növekedés várható e téren.
Kapcsolódó dokumentum:
muszaj-lesz-fejleszteni
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.