Nincs előhasadás, nincs szálkiszakadás

A száliránnyal szembeni megmunkálásnál jelentkező előhasadás, a csavartszálúság miatti érdesség, a kipattanó göcsök, vagy a puha korai pásztáknál tapasztalható árkoltság eddig mindennaposnak számított az egyenes élű szerszámokkal történő méretre gyalulás során.
Az előgyalulásnál alkalmazott barázdaprofilos technológiával elkerülhetők a felületi hibák. Az ezt követő tisztító gyalulással csak a „barázdákat" távolítjuk el. Ezzel a megmunkálási módszerrel az ablakok felületének minősége a bútorokét közelíti.
A technológia azonban nemcsak a látható felületek minőségét javítja, hanem a szálirányra merőleges gyalulásét is. Az egyenes profilú szerszámoknál a forgácsolóél kilépésekor a faanyag kiszakadásra hajlamos, ami károsan befolyásolja az ablakok minőségét, vagy akár selejthez is vezethet.
A barázdaprofilos szerszámokkal jelentősen csökkenthető a faanyag előhasadási hajlama. Ezen túl a bütüfelületek mérettartása is nő a sarokkötéseknél, valamint az álló és vízszintes elemek kötéseinél. Végül a bordázott felület helyet is biztosít a ragasztó számára, és a beszivárgó víz útjára merőleges iránya miatt úgy működik, mint egy tömítőprofil. Ezáltal nő a kötések réseinek tömörsége, ami javítja a faablakok minőségét. Az ablakgyártó üzemek gyakorlati tapasztalatai magukért beszélnek: hároméves időszakot elemezve kiderült, hogy a silány felületek és a keresztmetszeti szálkiszakadások okozta gyártási selejt, ill. az utólagos javítások mennyisége a korábbi 5%-nál nagyobb értékről 0,5% alá süllyedt.
A barázdaprofilos technológiáról készült demofilm (Riffelkopf) cikkünk alatt a play gombra kattintva tekinthető meg.
Leitz Hungária Kft.
2030 Érd, Kis-Duna u. 6.
Tel.: 23/521-900, www.leitz.hu