A HomagTreff-en jártunk
Valaki itthon azt mondta rá, "ma az országban nincs olyan gép, ami ezt a minőséget tudná produkálni". Ez azért talán túlzás, de Németországban valóban más a színvonal, mások az elvárások a minőséget illetően. Hát igen, egy másik hazai vélemény szerint, ő szívesen beruházna egy ilyen berendezésre, csak a vevője esne hanyatt, amikor meghallaná, hogy az ABS-élzárás 90 Ft-tal többe kerül méterenként. A jövőt azonban mégsem tudjuk elkerülni. Még találkozunk elővágó nyomos élzárással vagy az ABS alatt kipattogzott élekkel, de az igényesebb vevők már a fuga eltérő színe miatt is reklamálnak.
Az biztos, hogy a HomagTreffen olyan technológiákat is bemutattak, amelyeknek hazánkban nincs relevanciájuk (pl. a világméretű bútorgyártóknak készült, még le nem szállított gépsorok). Létezik azonban olyan szegmens, ami a kisebb üzemek rugalmasságát és minőségi törekvéseit hivatott szolgálni.
Nagy kicsiben
Premierjét ünnepelte a HolzmaTreff-en a Brandt KDF 440 edition élzáró, amely egyik példája annak, hogyan lehet megteremteni a lehetőséget a kisebb üzemek számára a magasfokú automatizáltság és a magas minőség elérésére. A KDF 440 edition berendezés minden egységében automatizált, és olyan aggregátokkal is felszerelték, mint például a többfokozatú maró vagy citling, amelyekkel egyszerűen válthat a felhasználó kétféle rádiusz, illetve szintbemarás között. A berendezés kapacitását is úgy optimalizálták, hogy szinte minden felmerülő igényt kielégítsenek, 8–60 mm anyagvastagságig, és 0,4–8 mm élanyagvastagságig alkalmazható, 8–14 m/min között változtatható előtolással. A gép alapfelszereltsége tartalmazza a fúgoló és polírozó aggregátot.
Henger és csiszolópapucs egy aggregátban
A Bütfering SWT 315x kontaktcsiszolója az úgynevezett X-aggregáttal ugyanazt tudja, mint a hosszabb, több aggregáttal kombinált berendezések. Az innováció lényege a lamellaszalagban rejlik, amely egyszerűen fel-, illetve leszerelhető. A lamellaszalag nélkül az aggregátot kissé előre döntve kalibráló csiszolás végezhető az első hengerrel. A lamellaszalagot alkalmazva, a két henger között elhelyezett szegmentált papuccsal végezhető, a csiszolás. Ezáltal a géppel számos művelet elvégezhető, a durva kalibrálástól a furnérozott vagy lakkozott felületek csiszolásáig. A fejlesztésnek kiemelt jelentősége van a csiszolatnyomoktól mentes felületek kialakításában.
Újragondolt előtoló lánc
Az élzárás minőségében meghatározó szerep jut az előtolás egyenletességének és pontosságának. Ezért a HOMAG egy új előtoló láncot fejlesztett, amelynek szegmenseiben az előtolási sebességnek megfelelő távolságokban támasztócsapok emelkednek ki, így pontosan vezetik előre a munkadarabot.
Új rakásolási elv
Ez egy olyan szoftveres megoldás, amely úgy nyomtatja az etikettcímkéket, hogy az anyag fontos paraméterei mellett megadja és ábrázolja a munkadarab lerakási helyét és irányát a raklapon. Az ötlet azon a sokak számára ismert problémán segít, hogy a raklapra összevissza dobált alkatrészek könnyen leborulnak a szállítás során. Ez nem mindig az elszedő hibája, hiszen a gépek kapacitása miatt nem sok idő van gondolkodni azon, milyen irányban lenne optimális fordítani egy adott alkatrészt. Az etikettek elhelyezésére a HOLZMA a nyomógerendára szerelt automatikus nyomtatót is kínál.
Mi történik a vágás után?
A HOLZMA folyamatosan foglalkozik ezzel a témával is. A Schnitt Profi(t) optimalizáló szoftver, a CADmatic gépvezérlés és a Bargstett raktárszoftver más-más módon támogatja a maradékkezelést az egyszerű rendező polcos megoldástól az automatikus maradékmenedzsmenten át a teljesen automatikus raktárba, ill. fűrészgépre történő helyezésig. Teljesen új viszont a robotos rakodás. A LIGMATECH és a HOLZMA közösen mutatott be egy olyan megoldást, mely mind a maradékok félautomata beraktározását és kezelését, mind a kész alkatrészek rakásolását és továbbszállítását biztosítja. Ezzel a megoldással a HOLZMA elsősorban a nagyobb asztalos- és belsőépítész-üzemeket célozza meg, melyek már rendelkeznek raktár-fűrész kombinációval, és kis élőmunka-ráfordítással akarnak dolgozni.
Anyagmozgatási idők nélkül
A HolzmaTreff-en élőben is bemutatták a korábbi hírekben már említett új táblafelosztó fűrészt, amely fúrni és marni is tud. A HPP 300 profiLine táblafelosztót szerelték fel az új opcióval. A vágási elv a hagyományos, annyi különbséggel, hogy minden alkatrész leszabása után beiktatásra kerül a fúrási-marási művelet. A hosszirányú mozgást a táblafelosztó továbbító egysége, míg a keresztirányú mozgást a maró-fúró aggregát végzi. A furatok az alkatrészek alsó lapján, valamint az élekben helyezhetők el. Eddig főként a nagy mennyiségű építőipari tábla feldolgozását végző cégek érdeklődnek az új technológia iránt. Így például a homlokzatok, válaszfalak, zsaluzatok gyártásában van nagy létjogosultsága, ahol nagyok a táblaméretek, és az anyagmozgatás egyik megmunkálógéptől a másikig körülményes. A multiTec a nyers táblából egy ütemben készterméket készít.
Mózes Lajos
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.