Száraz rétegvastagság-mérés a faiparban
A különböző felületkezelő anyagok felhordási mennyisége minden esetben egy olyan fontos paraméter, amely kihatással van az adott termék élettartamára, esztétikumára és nem utolsó sorban a pénztárcánkra.
A végleges bevonat vastagságának mérésére a faiparban több módszer is elterjedt. Mivel a szórás a leggyakoribb felviteli mód, ezért tudni kell, hogy sok tényező befolyásolja a rétegvastagságot. A szárazanyagtartalmon túl a hígítás mértéke, valamint a szórást végző ember adott lelki és fizikai „állapota”, gyakorlata is nagy befolyással van a végeredményre. Emellett alapvetően a technológiai paraméterek beállítása is nagy szerepet kap.
Ha nagy mennyiségben végzünk felületkezelést, valahogyan meg kell bizonyosodnunk, hogy az adott filmréteg a kikeményedést követően milyen vastag lesz. Erre az egyik leggyorsabb és legpontosabb módszer egy optikai eszköz alkalmazása. Hátránya, hogy roncsolásos vizsgálatról van szó. Sajnos a járműiparban alkalmazott roncsolásmentes vizsgálatok a mi esetünkben nem működnek, hacsak nem fém felületre végzünk próbafestést. Azonban egy adott termék reklamációjánál ez nem működik.
A mérés elve roppant egyszerű! Egy kemény tűvel bemetszést kell végezni az adott felületen. Akár többet is.
Majd a kis mikroszkópon keresztül a mérőskálát a vágásképre kell állítani és meghatározni az árok szélességét.
Fontos, hogy a tűvel az alapfelületbe is bele kell karcolni!
Ezután a kés szögéből (jellemzően 450) és a mért értékből egy táblázatból kikereshető az adott rétegvastagság.
A korszerű műszerek több tűt tartalmaznak egy revolverfejben. Ezeket a várható rétegvastagságnak megfelelően kell beállítani, hogy az alapfelületet is elérjék.A mikroszkóphoz tartozik egy ledes megvilágítás is, hogy könnyebben és pontosabban lehessen leolvasni a kapott eredményt.
Bizonyos műszerekkel rácsvágásos tesztek is végrehajthatók. Ezek a tesztek a bevonat tapadását vizsgálják.
A mérés menetéről az alábbi videóban kapunk részletes információkat:
Forrás:
neurtek
elcometer
korteszt
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...
Egyetemi hírek – 2024. október
A Soproni Egyetem 2024. októberi hírei