Földgáz nyerhető | a fából

A mezőgazdasági tevékenység és az erdős területek által szolgáltatott biomassza, illetve a napenergia felhasználása jelentette azokat az adukat, amelyek révén Németújvár fellendítette gazdasági helyzetét. A projektet 1996 óta a megújuló energiákkal foglalkozó európai központ (EEE) koordinálta és részben az EU pénzelte.
A közelmúltban felavatott legújabb létesítménye egy 1 megawatt teljesítményű faforgácsból gázt termelő üzem.
A fagázosítás technológiáját egy svájci céggel (PSI) partnerségben a Bécsi Műszaki Egyetem dolgozta ki. A güssingi sikeren felbuzdulva, az erőműnél 25-ször erősebb teljesítményű változat felépítését tervezik Göteborgban. A faelgázosítás technológiája lehetővé teszi, hogy hasznosítsák a fára épülő energiaátalakítás előnyeit, és egyben a lehető legkisebbre csökkentsék annak hátrnyait. Már korábban is végeztek kísérleteket a fa elgázosítására, azonban azoknak az eljárásoknak az egyik nagy mennyiségben keletkező mellékterméke a kátrány, amely jelentősen károsítja a környezetet. Az elgázosításkor a másik problémát az jelentette, hogy a keletkezett gáz rossz minőségű volt és alacsony fűtőértékkel rendelkezett, így nem volt betölthető a gázvezetékbe. Az új eljárással az volt a cél, hogy egy olyan semleges szén-dioxid-mérleggel rendelkező energiahordozót kapjanak, amely tisztán elérhető és számos célra felhasználható. A svájci kutatók által kifejlesztett eljárásnak köszönhetően a fa elgá-zosításával kinyert gázt bárhol fel lehet használni, a háztartásokban, a hőerőművekben vagy akár a gázüzemű autókban is. A technológia nagy előnye, hogy az eddig alkalmazott módszerekkel szemben itt metángáz keletkezik, amely már kellő fűtőértékű, ezért problémamentesen lehet a gázvezetékbe táplálni.
A technológiában az átalakítás két lépcsőben történik. Az elsőben a fából hevítéssel egy éghető keveréket hoznak létre, amely azonban még nem alkalmas arra, hogy közvetlenül a gázvezetékbe juttassák. A második lépésben egy speciális katalikus eljárással metánná alakítja a gázt, mely ebben a formában már a hálózatba juttatható. A visszamaradt égéstermékként nem keletkezik kátrány, hanem csak hamu marad, amit a mezőgazdaságban hasznosítani tudnak. A Güssingben működő berendezéssel bebizonyították, hogy a laboratóriumi körülmények között kikísérletezett eljárás nagyüzemben is működőképes és ezzel e technológia ipari méretű alkalmazása a világon egyedülálló. A kistelepülés a megújuló energiaforrások hasznosításából több szempontból is profitál. A településre évente több ezer ökoturista látogat el, de emellett a gáztermelő üzem is számos munkahelyet teremtett. A fejlesztésnek köszönhetően 12 év alatt a település 1100 új munkahelyet hozott létre. Mivel a közösség határozza meg a fűtés díját, pénzügyileg ösztönözni tudják a vállalatokat, hogy telepedjenek le náluk, a keletkezett jövedelmet pedig újra befektetik a város megújításába. A kutatók közben új projekten dolgoznak. A gáz után dízelolajat és benzint is elő akarnak állítani a faforgácsból. Olyan agroüzemanyagot szeretnének kikísérletezni, amely nem fenyegeti a szántóföldi kultúrákat.
Pászti Lajos
Forrás: MTI, www.scinexx.de
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Profileszközrendszer a Leitztől
A „ProfilCut Q” eszközrendszer egyszeri és újra élezhető, állandó rendszerekből épül fel, melyek lehetővé teszik a gazdaságos, egyénre szabott technikai megoldásokat.
Multifunkcionális munkabakok
Amikor asztalosként épp az ügyfélnél helyszíni munkát végzünk, nincs annál rosszabb, ha nem találunk egy olyan munkafelületet, ahol kényelmesen és stabilan dolgozhatnánk.
Hogyan reagál az európai faablak gyártás az elszabadult energiaárakra?
Szigorodó előírások, kompozit alapanyagok, új szerszámok a láthatáron…