Minőségi ragasztók klubja
A diszperziós ragasztók ún. vízállósági fokozatára vonatkozó előírást a hatályos uniós szabvány egyértelműen meghatározza. Az általános termékfelelősségi irányelvek betartása nem biztosíték, hogy a ragasztóanyagon feltüntetett paraméterek megfelelnek a valóságnak. Jelenleg pedig nincs törvényi szabályozás a ragasztóanyagok kötelező bevizsgálására a forgalomba hozatalhoz.
Az Európai Unióhoz történő csatlakozás előtt a ragasztóanyagoknak rendelkezniük kellett kötelező forgalomba hozatali engedéllyel, melyhez a ragasztóanyagot szükséges volt bevizsgáltatni. Az EU-hoz történő csatlakozás után a kötelező minősítés megszűnt, így az évek során kialakult egy bizalmi elvre épülő minőségtanúsítás. Egyes gyártók azonban továbbra is fontosnak tartják, hogy ragasztóanyaguk szakintézetibevizsgálással rendelkezzen, melyet gyártásközi mintavételezési eljárással minősíttetnek.
A kereskedelmii forgalomban kapható termékek közül nem mindegyik rendelkezik olyan független, akkreditált intézmény által kiállított tanúsítvánnyal, amelynek a megléte a felhasználó számára garancia a ragasztóanyag minőségét illetően. Akkor mégis, mi a biztosíték arra, hogy ha megveszünk egy ragasztóanyagot, akkor az valóban megfelel a címkén feltüntetett vízállósági fokozatnak?
Felhasználóként úgy bizonyosodhatunk meg a ragasztóanyag vízállósági fokozatának megfelelőségéről, hogy a gyártótól, forgalmazótól kérjük a megfelelőséget bizonyító jegyzőkönyvet. Amennyiben a ragasztóanyag ilyen tanúsító jegyzőkönyvvel nem rendelkezik, nincsen garancia arra, hogy az adott felhasználási célra megfelelő. Éppen ezért a gyártók számára is fontos a jegyzőkönyvek megléte, amellyel igazolhatja terméke minőségét.
A Nyugat-magyarországi Egyetem Központi Vizsgálólaboratóriuma (KVL) létrehozta a „Minőségi Ragasztók Klubja”-ját (MRK), amelynek célja a Magyarországon kereskedelmi forgalomban kapható faipari ragasztók folyamatos minőség-ellenőrzése, az MSZ EN 204:2001 sz. szabvány, ill. a ragasztók Műszaki leírása alapján. A KVL az év során folyamatosan teszteli véletlenszerű mintavétellel mindazokat a kereskedelemben elérhető nem szerkezeti faipari ragasztókat, amelynek gyártói részt vesznek a programban.
Az akkreditált laboratórium függetlensége garancia minden felhasználó számára, a választott ragasztóanyag megfelelő minőségét illetően. A folyamatos minőség-ellenőrzés megteremti a lehetőséget a gyártók/forgalmazók biztonsága és a felhasználók bizalma kettős alapelv megvalósulására.
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...
Egyetemi hírek – 2024. október
A Soproni Egyetem 2024. októberi hírei