„Székecske” workshop
Mindig nagy öröm olyan rendezvényeket szervezni, amin a hallgatóság aktívabb része a tanórákon kívül is találkozhat és különféle kreatív, tervezési feladatokon keresztül fejlesztheti a megszerzett elméleti és gyakorlati ismereteit. Kiváltképp akkor, ha mindezt úgy tehetjük meg, hogy bevonjuk más oktatási intézmények hallgatóit és oktatóit is. Az ilyen célból megszervezett, évente változó helyszíneken megrendezésre kerülő szakmai találkozót műhelynapoknak, workshopnak nevezzük.
De mit is jelent pontosan, miről is szól egy ilyen workshop?
Legtöbbször egy adott téma vagy egy adott szakterület bizonyos részei iránt érdeklődő, több szakterületről érkező (szak)emberek – jelen esetben egyetemi hallgatók – találkozója, azzal a céllal, hogy közös teammunkában együtt gondolkozva valami újat hozzanak létre, vagy egy felvetett problémára megoldást találjanak. A program részei általában több napon át ívelnek. A munkára gyakran 3–4 nap áll rendelkezésre, amelynek eredménye témától és gyártási körülményektől függően egy vagy több kidolgozott ötlet, esetleg termék(ek).
„Az ITF TARKA BÁRKÁJA”
A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan 2015 nyarán is nagy örömmel, lelkesedéssel és reményteli várakozással kezdtünk bele a magyarországi terméktervező képzést gondozó felsőoktatási intézmények közötti kapcsolat felelevenítését, elmélyítését, valamint a terméktervező hallgatók tanórákon kívüli szakmai fejlődésének, ismereteinek szélesítését célzó rendezvény megszervezésébe. A helyszínt ezúttal Sopron, és ezen belül is a Nyugat-magyarországi Egyetem biztosította. A terméktervező workshop szervezésében a Simonyi Károly Kar Faalapú Termékek és Technológiák Intézet oktatói vettek részt. A kollégákkal folytatott közös gondolkozás során elég távoli területeket érintve több lehetséges téma, projektfeladat is körvonalazódott, amelyek közül végül az intézet fő képzési profiljához legközelebb álló „Az ITF TARKA BÁRKÁJA” cím, valamint a bútor-állatok, állatbútorok tervezése, készítése téma került kiválasztásra. Fontosnak tartottuk, hogy a workshop neve és logója elgondolkodtató legyen, de ugyanakkor egyértelműen utaljon a kreativitásra és a megoldandó, kidolgozandó feladatra is. Ennek megfelelően a rendezvény arculatát, logóját a már meghatározott témához kellett igazítani. Ehhez egy következő ötletelés során több frappáns elnevezés, szójáték kapcsolat is született, amelyek közül végül a legjátékosabbnak gondolt „Székecske” szó lett kiválasztva. Ebben a kis szójátékban a szék, mint bútor, és a kecske, mint állat jelenik meg és kapcsolódik össze. Ezt alapul véve Hidvégi Márton és Orosz Ferenc ipari termék- és formatervező mérnökök segítségével sikerült a workshophoz egy grafikailag is átgondolt, egyszerű, de mégis kellően ízléses logót és arculatot rendelni.
Röviden a workshopról
A rendezvényen a NymE hallgatói mellett a Budapesti Műszaki Egyetem terméktervező hallgatói és Design Szakosztályának tagjai vettek részt. Minden résztvevő külön mappában kapta meg a szükséges instrukciókat és a következő játékos feladatkiírást: „Bútor-állatok” tervezése és modelljének elkészítése, valamint egy bárka kitalálása, amelyek segítségével a „bútor-állatok” mindennapjaikat új lakhelyükön, egy ideálisabb környezetben élhetik tovább. A megtervezett termékek készüljenek környezettudatos szempontok alapján, valamint legyen praktikus, ergonomikus és esztétikus. Az, hogy pontosan milyen „bútor-állatról” lesz szó, a csoportok saját maguk döntik el. Az ötletelési és tervezési folyamatot dokumentálni, valamint modellel demonstrálni kell. A záró prezentáción a résztvevők egy rövid előadással, A3-as méretű poszterrel és modellel mutatják be elkészített munkájukat.
A 4–5 fős vegyes tervezői csapatoknak és csapatvezető oktatóiknak kettő és fél nap állt rendelkezésükre a kihívásokkal teli feladat teljes megoldására. A téma ismertetése, megértése és a tervezői teamek kialakítása után információgyűjtés, konkurens termékelemzés, ötletgenerálás, szelektálás, majd a kiválasztott ötletek részleteinek finomítása, részletes kidolgozása következett. A megoldás során nagy hangsúlyt kellett fektetni az óvodáskorú célközönségnek való megfelelésre, a természetes (egészségre és környezetre ártalmatlan) anyagok használatára, a tervezett praktikus és különleges termékek sérülés- és balesetmentes használhatóságára. A gyártásra alkalmas változatok számos vázlatrajzból, ötletből kerültek kiválasztásra, amelyet alapos és részletekbe menő számítógépes tervezés, majd a műhelymunka előkészítése követett. A valós méretű modellek fő alapanyagai az IKEA Industry Magyarország Kft. által felajánlott különböző méretű és vastagságú táblásított fenyő lapok és fenyő fríz anyagok voltak. A különböző tömörfa és egyéb szerkezeti elemek biztonságos összeragasztásához a Henkel Magyarország Kft. biztosította a szükséges ragasztóanyagokat. A termékek legyártására a NymE Tanüzemében és Modellező műhelyében került sor. A rendelkezésre álló idő rövidsége miatt a legtöbb termékötlet, a gyors és pontos kivitelezést szem előtt tartva, CNC-megmunkálásra lett előkészítve. Ezen munkafolyamatok és bútordarabok Németh Ferenc mestertanár, műszaki szakoktató segítségének köszönhetően készülhettek el a rendkívül szoros határidőre.
A késő estékbe nyúló tervezési és kivitelezési munkák ellenére a kikapcsolódás sem maradhatott el. Alkalmat és lehetőséget teremtettünk kötetlen programok szervezésére, ismerkedésre, sétával egybekötött városnézésre, közös esti beszélgetésre és pizzázásra is. A feszített munkatempó végül meghozta a várt eredményt, mert az elkészített termékek piacképessé tehetők. A csapatok a bútor-állataiknak ötletes neveket is adtak, amelynek köszönhetően megszülettek az ITF tarka bárkájának lakói: az „Asztaligátor”, a „Billegőte”, a „Hokedliba”, a „Gólyapolc”, „Lóci”a lajhár hinta, a „Létráf”, a „Tacsipad”, illetve az óvodai állatos figurák.
A projektfeladat megoldása közben, illetve azzal párhuzamosan az ajándéknak szánt „székecskék, hintaszékecskék”, valamint a kisméretű állatfigurák és hűtőmágnesek gyártása is zajlott. Ahhoz, hogy a napi szervezési dolgok mellett ezen háttérmunkálatok is rendben haladjanak, Doma Júlia, Erdei Nóra Virág, Monostori Laura és Németh Dóra ITF-es hallgatók egész napos kitartó munkájára volt szükség.
A workshop résztvevői a Nyugat-magyarországi Egyetem Ligneum Látogatóközpontjában megtartott záró prezentáción, előadások és poszterek segítségével mutatták be az elkészített prototípusaikat. A rendezvény segítőinek köszönhetően a soproni óvodák, óvodások is meghívást kaptak a workshop záró eseményére. Az ötletes „bútor-állatok” a gyermekek tetszését is elnyerték, nagy örömmel vették birtokba az elkészült termékeket. Az elkészített „székecskék”, „hintaszékecskék” és bútor-állatok bemutatását, értékelését követően került sor az elismerő oklevelek átadására és csoportkép készítésére.
Ezúton is gratulálunk a részt vevő hallgatóknak és kollégáknak. Reményeink szerint minden résztvevő jól érezte magát és ki tudott teljesedni a nem mindennapi tervezési feladatban.
A „Székecske” workshop főtámogatói az IKEA Industry Magyarország Kft. és a Henkel Magyarország Kft. voltak. Támogatásukat ezúton is nagyon köszönjük!
Kapcsolódó dokumentum:
asztalos-marcius-68-69
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.