Egyetemi hírek - 2018. december

NYÍLT NAP A SOPRONI EGYETEM SIMONYI KÁROLY KARÁN
2018. november 14-én tartotta Nyílt napját a soproni Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar. Szerencsére nagy volt az érdeklődés az egyetem szakjai iránt: a diákok, szülők és érdeklődők szép számban megjelentek az egyetem főépületében tartott tájékoztatókon. A Nyílt nap programja a Soproni Egyetem főépületében kezdődött az érdeklődők érkezésével és regisztrációjával. A tájékoztató előadásokat dr. Magoss Endre kezdte meg dékáni köszöntőjével, majd Joóbné dr. Preklet Edina oktatási dékánhelyettes tartott egy átfogó bemutatkozást a Simonyi Károly karról. Ezután Hodgyai Zsolt SKK HÖK elnök adott némi ízelítőt az érdeklődőknek a diákhagyományokról, a kollégiumi és diákéletről Sopronban, majd dr. Németh Gábor, az egyetemi duális képzéseink felelőse mondta el a fontosabb tudnivalókat az SKK faipari és mechatronikai duális képzéseiről és partnervállalatairól.
Az ismertető előadások után lehetőségük volt a jelenlévőknek feltenni kérdéseiket a jelen lévő előadóknak, szakfelelősöknek és szakértőknek. A Nyílt nap végén következett a különböző képzési területek (alkalmazott művészeti, informatikai és műszaki képzések) bemutatkozása, melynek keretében érdeklődési területeknek megfelelően, csoportbontásban folytatódott különböző helyszíneken a program, többek között laborlátogatásokkal, a kutatóközpont megtekintésével, és az intézetek életébe való bepillantással. A szervezők és az oktatók remélik, hogy a megjelentek közül mindenki jól érezte magát a kari nyílt napon és kielégítő válaszokat kaptak felmerülő kérdéseikre. Remélhetőleg sokaknak sikerül ezek alapján könnyebben döntést hozni a felsőoktatási jelentkezésnél.
VIZER JÓZSEF ÉLETMŰ-KIÁLLÍTÁSA
2018. szeptember 28-án a Ligneumban – a Kutatók Éjszakája rendezvényei keretében – nyílt meg Vizer József műbútorasztalos-mester harmadik életmű-kiállítása. Az első kiállítás Újpesten, a második pedig Gödön volt látható. A Soproni Egyetem hosszú idő óta tart fenn szakmai kapcsolatot Vizer Józseffel, így a kiállítás szinte magától értetődően került Sopronba.
A megnyitón köszöntőt mondott dr. Alpár Tibor tudományos és külügyi rektorhelyettes, a megnyitóbeszédet pedig dr. Csiha Csilla egyetemi docens tartotta, aki méltatta Vizer József szakmai munkásságát.
MÉHCSALÁDOKRA ALAPOZOTT BIOMONITORING RENDSZER FEJLESZTÉSE A SOPRONI EGYETEMEN
A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának kutatói, ipari partnerek bevonásával 2015-ben méhcsaládokra alapozott biomonitoring rendszer fejlesztésébe kezdtek. A környezeti monitoring rendszer működésének első tapasztalatairól konferenciát tartottak az egyetem Ligneum Látogatóközpontjában. A konferencia a Köztársasági Elnöki Hivatal támogatásával valósult meg. Méheket több évtizede használnak környezeti terhelések megfigyelésére. Napjainkra a technikai lehetőségek fejlődésének köszönhetően egyre szélesebb körben vonnak be méhcsaládokat a környezeti hatások értékelésébe. Jellemzően két irány látszik kialakulni: egyrészt a méhcsalád életjelenségeivel összefüggő paraméterek (aktivitás, mortalitás, kaptárhőmérséklet, páratartalom stb.) valós idejű (realtime) megfigyelésén és vizsgálatán, másrészt pedig a méhek által gyűjtött és termelt különböző anyagok (nektár, virágpor, propolisz, viasz) vizsgálatán alapuló monitoring.
A GreenBee projekt célja, hogy méhcsaládok segítségével vállalati, ipari környezetben is megbízhatóan, viszonylag alacsony költségek mellett adatokat szolgáltassanak a partnervállalatok környezeti teljesítményének értékeléséhez. A vizsgálatok során számos, környezetet terhelő anyag jelenlétét tudják kimutatni, így pl. adatokat szolgáltatnak PAH, BTEX, VOC vegyületekre, nehézfémekre és egyéb környezetszennyező anyagokra vonatkozóan.
A méhcsaládok egész évben a vizsgálandó területen élnek, számukra készített és telepített kaptárakban. A megfelelő helyre telepített méhcsaládok jól jelzik a partnervállalatok elkötelezettségét a környezet védelme iránt, s kiváló lehetőséget nyújtanak különböző társadalmi aktivitások szervezéséhez is. A vállalati méhészeteket meglátogató óvodás-, iskolás-, vagy akár felnőttcsoportok nemcsak a méz ízével és a kaptár illatával gazdagodva térnek haza, hanem jó hírét viszik a vállalati környezetvédelem egy szép példájának is.
GAZDASÁGINFORMATIKAI KONFERENCIÁT TARTOTTAK A SOPRONI EGYETEMEN
Az informatika széles körű alkalmazása címmel rendeztek országos gazdaságinformatikai konferenciát Sopronban november 9–10. között. A jubileumi konferenciára az ország különböző intézményeiből és külföldi országokból is érkeztek résztvevők. A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) GIKOF (Gazdaságinformatikai Kutatási és Oktatási Fórum) szakmai szervezet immár tizenötödik alkalommal szervezte meg az évente nagy érdeklődéssel kísért konferenciáját, a XV. Országos Gazdaságinformatikai Konferenciát, az OGIK-ot. A rendezvény teret adott hazai és külföldi szakembereknek, egyetemi kutatóknak, doktoranduszoknak, ipari szereplőknek és fejlesztőknek a témához kapcsolódó munkáik bemutatására, hasznos eszmecserére.
A kétnapos konferenciának a Soproni Egyetem Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Karának Informatikai és Gazdasági Intézete adott otthont.
A legújabb informatikai trendek, cégek versenyképességét növelő infokommunikációs technológiák, az informatikai biztonság aktuális kérdései, oktatási kihívások a gazdaságinformatikus-képzésben – ez csupán néhány témakör a kétnapos konferencia több mint 40 előadása közül.
Az OGIK egy vándorkonferencia, melynek a tavalyi évben Sopron adott helyszínt. Az idei, jubileumi konferencia helyszínét az előző 14 év helyszínei közül választották ki a szervezők, így nagy öröm számunkra, hogy mi lehettünk házigazdái az OGIK 2018 konferenciának” – mondta dr. Bacsárdi László, a szervezőbizottság elnöke, a soproni gazdaságinformatikus-képzésért felelős SoE SKK Informatikai és Gazdasági Intézet egyetemi docense. Az intézet a soproni és a nyugat-magyarországi régió egyik meghatározó oktatási szereplője informatikai területen. A gazdaságinformatikus szak 2002. évi elindulása óta számos szakember végzett náluk, akik a hazai informatikai szektor valamely területén tevékenykednek, a rendszergazdai szerepkörtől a programfejlesztőkön át a vállalatirányítási tanácsadókig bezárólag.
„Idén a november különösen izgalmas időszak az intézetünk életében” – árulta el Pödör Zoltán, az Informatikai és Gazdasági Intézet frissen kinevezett intézetigazgatója. „A legrangosabb hazai gazdaságinformatikai konferencián kívül, a Simonyi-kar nyílt napján is bemutattuk informatikai képzésünket, november 16-a pedig egész nap az informatikáé: délelőtt izgalmas előadásokat és programokat szerveztünk középiskolások számára a GAINup! Különkiadás rendezvény keretében, délután pedig az országos középiskolás gazdaságinformatikai verseny, az Infósok Viadala döntőjét tartottuk intézetünkben.”
IPARI FORMA- ÉS TERMÉKTERVEZŐ KÉPZÉS MEGJELENÉSE A BUDAPESTI DESIGNHÉT KIÁLLÍTÁSON
A soproni ipari forma- és terméktervező képzés (ITF) önálló standon jelent meg az október 12–14. között megrendezett DesignHét Budapest 2018 kiállítás „Hova Tovább?” című iskolabörzéjén, ahol a tervező és kreatív képzést nyújtó közép- és felsőfokú intézmények mutatkozhattak be, ismertethették szakjaik különlegességeit. Oktatási intézmények számára a szervezők ingyenes részvételt tettek lehetővé.
A Hova Tovább? – Találjuk ki?! elnevezésű – a kreatívipar és a felnőttképzés kapcsolatát taglaló kerekasztal-beszélgetésen a Simonyi Károly kart és a szakot dr. Bencsik Balázs egyetemi adjunktus képviselte.
A standon kiállított dobogókat és plakáttartó oszlopot dr. Bencsik Balázs vezetésével az ITF munkatársai készítették, a kiállított székek hallgatói munkák.
II. SOPRONI EGYETEM MOBILITY DAY – #ERASMUSDAYS
A külügyekért és a mobilitási programok intézményi szintű adminisztrációjáért felelős rektorhelyettesi iroda (TUDRh/KKRhI) munkatársainak szervezésében második alkalommal került megrendezésre a Soproni Egyetem Ligneum Látogatóközpontjában az Erasmus+ mobilitási lehetőségeket népszerűsítő Mobility Day, amelyet az #ErasmusDays 2018 – Szervezz Te is Erasmus Napot! című rendezvénysorozathoz csatlakozva 2018. október 12-én tartottunk meg.
A délelőtti előadásokkal a hallgatóknak, a délutáni programmal pedig a felsőoktatási munkatársaknak biztosítottunk tájékozódási lehetőséget.
Az előadók soraiban köszönthettük a Tempus Közalapítvány (TKA) munkatársát, Széll Adriennt, aki interaktív előadásával még inkább felkeltette a mobilitás iránt egyébként is fogékony hallgatók érdeklődését. Márkus Attila, a Diákhitel Központ Zrt. felsőoktatási szakértője a Diákhitel külföldi résztanulmányokhoz kötődő célzott felhasználási lehetőségéről tájékoztatta a megjelenteket.
Az Egyetemi Tanulmányi Központ (ETK) képviseletében Kollárné Csipszer Edit igazgató asszony osztotta meg az ETK hatáskörébe tartozó, a külföldi tanulmányokkal összefüggő hasznos információkat a hallgatósággal, majd az Erasmus Student Network (ESN) Hungary gazdasági alelnöke, Krabácz Balázs tájékoztatta a szervezet működéséről a jelenlévőket.
Délután a TKA egy másik képviselője, Szennerné Árpási Szilvia ismertette a felsőoktatási munkatársaknak szóló Erasmus+ mobilitási lehetőségeket, melynek köszönhetően azok a kollégák is kedvet kaptak a külföldi tapasztalatszerzéshez, akiknek eddig elkerülte a figyelmét a lehetőség. A délutáni program zárásaként a Benedek Elek Pedagógiai Kar Erasmus+ adminisztrációért felelős koordinátora, Németh Tamás mutatta be a kollégáknak a karon működő, pályázást érintő jó gyakorlatot.
Az előadások után mind a hallgatók, mind pedig a kollégák lehetőséget kaptak arra, hogy a kihelyezett kari és KKRhI-s standoknál további kérdéseket tegyenek fel.
Kapcsolódó dokumentum:
egyetemi-hirek
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Jó (még) az öreg a háznál
Az informatika az egyik leggyorsabban fejlődő terület. Nem is kell nagyon sokat visszamenni az időben, amikor floppy lemezre menthettünk 1.4 Mb adatot, most pedig már terrabájtokban mérjük az adathordozók kapacitását.
A Mafell bemutatja az új LO 55 routert
A Mafell bemutatja a teljesen megújult LO 55 maróját. A jól átgondolt, robusztus és szerszámmentes szorítórendszerben az okosan alkalmazott technológia és a széleskörű tartozékok bizto...
RAUVISIO innara: természetes anyagokból készült falburkolat
Innara egy védőistenség neve volt a bronzkorban. 2023 októberétől a falburkolatok új generációját is jelképezi. A RAUVISIO család új tagjával a REHAU olyan anyagot fejlesztett ki.