Hungaricum lehet a debreceni hajlított bútor
A debreceni hajlított bútor helyi értéktárba való felvételét, majd hungaricummá nyilvánítását kezdeményezi a város önkormányzata és a terméket Magyarországon egyedül gyártó Sellaton Design Bútoripari Kft.
Papp László polgármester felidézte, hogy a városban az 1900-as évek elején kezdődött a bútorgyártás, ahol 1919-től foglalkoznak hajlított bútorok gyártásával. Debrecen ipartörténeti értékének nevezte a hajlított bútorgyártást, megjegyezve: a városnak fontos célja, hogy a külföldi befektetők betelepítése mellett a hagyományos, évszázados múltra visszatekintő helyi ipart is támogassa. Görömbei Csaba, a cég ügyvezetője kifejtette: társaságuk egyedül rendelkezik Magyarországon azzal a technológiával, amely alkalmas a tömörfa hajlítására. A cég elődjének a működése egy gőzmalomra épült, s ma is a gőz adottságait kihasználva, thonet-technológiával készülnek a különleges és sajátos formavilágú bútoraik. Termékeik 60 százalékát külföldön – főként Nagy-Britanniában és az Amerikai Egyesült Államokban – értékesítik. Új fejlesztésük egy olyan felületkezelő robot, amely szintén kuriózum a hazai bútorgyártásban, ugyanakkor a környezetkímélő hatása is jelentős: amíg egy munkatárs kézi munkával 100 szék felület-kezeléséhez 70 kilogramm lakkot használ, a robot mindössze 20 kilogrammot.
(Forrás: MTI)
Kapcsolódó dokumentum:
asztalos-majus-61
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.