A szolgálatkészségről
A Lélekforgácsok rovat e havi főszereplője első pillantásra egy hétköznapi ember. Brandt Viktor munkaidejében utasokat szállít: 25 éve trolivezető a Budapesti Közlekedési Központnál. Munkaidején túl azonban egészen mást hoz-visz a rászoruló emberek számára: reményt, lehetőséget. Viktor mozgássérült emberek számára segít a mozgásukat segítő eszközök beszerzésében, de törekszik valóra váltani az elérhetetlennek hitt álmokat is.
Álomszállító néven van jelen a közösségi oldalakon
Brandt Viktor saját bevallása szerint 11 éve foglalkozik mozgássérült emberek szállításával. Kezdetben önkéntes sofőrként az akkori MÁI-ban, mai nevén a MEREK-ben (Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központja) segített. Az ott kialakult kör tagjai később elmesélték, hogy Viktor mennyi mindenben segített nekik: elvitte őket színházba, moziba, kirándulásra. A fiatalember akkor szembesült azzal, hogy milyen nagy az igény ezekre a programokra. Pillanatok alatt népszerű lett az otthon lakóinak körében.
Az egyik mozgássérült hölgy egy kirándulás alkalmával azt mondta neki, hogy ő egy álomszállító. „Hazamentem, és azon gondolkoztam, hogy ez egy nagyon jó név. Ekkor írtam egy fogalmazást arról, hogy a mozgássérült emberek is ugyanolyan emberek, és ugyanazokat a dolgokat szeretnék, mint mi, járni tudó emberek. Ezt a fogalmazást kiraktam a közösségi oldalra, és rengetegen együtt éreztek velem” – emlékezik vissza Viktor, hogyan is született meg az Álomszállító ötlete!
Időközben ezres nagyságrendűvé vált követőinek száma a közösségi oldalakon. Az egyik ilyen ismert oldalra én is felmentem: vasárnap kora reggel már egy friss bejegyzés fogadott, miszerint valaki új kerekesszéket ajánlott fel egy rászoruló részére. Viktor olyan példátlan összefogásokra készteti az embereket, ami csak keveseknek sikerül.
Brandt Viktor a jószolgálati és a szolgálati járművel
– Hogyan kezdődött ez a szolgálat?
– Kisgyerekkoromban szembesültem azzal, ahogy a nagymamám a négy fal közé szorult a combnyaktörése és egy kezdődő szklerózis multiplex okán. Akkor nem volt módom segíteni rajta és eszközök sem álltak rendelkezésre, amik megkönnyítették volna a mamám mindennapi életét.
– Hogyan kell álmot szállítani?
– Nekünk, a két lábunkat használni tudó embereknek megadatik a mozgás képessége és öröme. Ám ami nekünk magától értetődő, az egy mozgássérült számára korántsem az. Amit te megteszel fél óra alatt, ugyanazt az utat egy mozgássérült másfél óra alatt képes csak megtenni. Ha ilyenkor melléjük tudunk állni és megadni nekik azt a pluszt, ami nekünk szinte magától értetődő, akkor van értelme ezeknek a szolgálatoknak. Ezt sokan nem érzik át. Én egy olyan világban szeretnék élni, ahol a mozgássérült emberek egyenértékűek a járó emberekkel.
– Úgy tudom, hogy a sok-sok egyéni kezdeményezés mára már egy közösségi formát fog ölteni.
– Igen, ez a közösség ma már ott tart, hogy van egy saját személyszállító autónk, aminek az ára egyébként az Antal Zsuzsa Alapítvány segítségével jött össze. Ezt követően létrehoztuk az Álomszállító Alapítványt, hogy legyen egy hivatalos fórum a felajánlott adományok fogadására. Hála istennek ezekből van bőven: jelenleg kétraktárnyi mennyiség áll rendelkezésre.
Igyekszik mindenben segíteni a mozgásukban korlátozottakat
– Ezeket a helyiségeket fenn is kell tartani: biztonságosan üzemeltetni, katalogizálni, bérleti díjat fizetni stb. Ezekre mind van energiája egyedül?
– Trolivezetőként nem panaszkodom: jó a fizetésem, amiből futja arra, hogy a saját autóm egy biztonságos parkolóban álljon. Ráadásul a parkolót üzemeltetőktől kaptam egy kis kedvezményt, sőt, egy raktárhelyiséget is, ami így a házunkban lévő raktárral és a garázsommal együtt jelenleg már megfelelő méretű tárolóhely.
– Munkaidejében trolit vezet, azon kívül a felajánlásokat hozza-viszi szerte az országban. Marad egyáltalán önmagára, másra is ideje?
– Azt vallom, hogy mindenkinek van egy hivatása. Ha ez eltér attól, amit a munkaidejében csinál, akkor a szabadidejéből fog rá szentelni időt, energiát. Nekem az a hivatásom, hogy rászoruló embereken segítsek. Igyekszem tudatosan élni és meglátni azt, hogy kin és mivel lehet segíteni, majd próbálom összehozni a felajánlást és azt az embert, akinek segítségre van szüksége.
Viktor és barátnője, aki azt vallja, hogy mozgássérültként is lehet teljes életet élni
– Nyilván minden segítség egy nagyszerű eredmény az adott rászorulónak. Mégis, emeljünk ki pár esetet?
– 2018 januárjában sikerült vásárolnunk 1 millió Ft-ból egy Renault Scénic autót egy kerekesszékes fiatalembernek. Ő egyébként mesemondó. Ezt az összeget (is) az a 600 fő körüli csoport adta össze a közösségi oldalon, akik szívesen és lelkesen vesznek részt egy-egy rászoruló megsegítésében. Márciusban 820 000 Ft jött össze két olyan átalakító eszközre, amelyek kerekesszékre szerelve elektromos meghajtást tesznek lehetővé. Az egyiket Pálfi Anikó kapja Dunaújvárosban, a másik Garami Sándor részére fog érkezni Petneházára. Jelenleg például egy idősebb hölgy, egy édesanya fordult hozzám anyagi segítségért, akinek a lánya kómába került egy vírusfertőzés miatt. Most neki igyekszem segíteni a közösség erejével.
Forrás:
A Kossuth rádió 2018. április 27-i Közelről c. műsora.
www.joszolgalatdij.hu
Képek
Hirling Bálint – Origo
www.facebook.com
Kapcsolódó dokumentum:
a-szolgalatkeszsegrol
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...
Egyetemi hírek – 2024. október
A Soproni Egyetem 2024. októberi hírei