Faipar Napja a Construmán

Április 12-én a Hungexpo rendezvénysátrában a Bútorszövetség, a BKSzC, a BKIK, a Hungexpo, az OAFSZ és az X-Meditor Kft. (Magyar Asztalos) összefogásában megvalósul a Faipar Napja- fókuszban a szakképzett munkaerő elnevezésű rendezvény. Csercsics Antallal, a Csercsics Faipari Kft. tulajdonosával, ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
- Mint ismeretes, a Bútorszövetség a Budapesti Kamarával és a Budapesti Komplex Szakképzési Centrummal közösen faipari napot és állásbörzét hirdetett meg április 12-én a Construma idején és helyszínén. Téged, mint faipari nagyvállalkozót, most mennyire érint a szakmai utánpótlás?
- Nagyban érint, hiszen az utóbbi 10–15 évben végzettek közül kevesen jelentkeztek nálunk felvételre. Pedig még újsághirdetések formájában is felhívjuk magunkra a figyelmet. Még betanított munkára is nehéz embert találni, a CNC megmunkáló központok kezelésére annál is bonyolultabb, mert ahhoz képzettebb munkaerőre van szükség. A képzetlen kollégák pedig csak hátráltatják a munkafolyamatokat és a termelést, hosszú távon velük nem lehet számolni.
- Jelenleg vannak tanulóid? Hány fő?
- Egy tizedikes, egy végzős, egy duális képzésben tanuló, valamint egy nyári gyakorlatos diákunk, bár ő nem faiparos. Tehát szakmailag összesen három fő, tavaly egyel több tanulónk volt.
- A tanulmányi ösztöndíj a te esetedben jár a tanulóidnak? Ez a plusz összeg jelent nekik inspirációt?
- A hiányszakmás ösztöndíjas rendszer előnyeit ez idáig a mi tanulóink nem élvezhették, de örülünk minden hasonló kezdeményezésnek. A törvényben előírt munkabéren felül mi pluszban biztosítunk számukra munkaruhát, valamint étkezési és munkába járási hozzájárulást.
- Cégvezetőként kiemelten támogatod a szakképzést. Legutóbb te biztosítottad a tölgyfa alapanyagot a 15 vizsgadarabhoz a Magyar Asztalos Tanulmányi Verseny novemberi eseményén. Mit teszel annak érdekében, hogy az iskolai képzés mellé minél naprakészebb gyakorlati tudást is kapjanak a tanulóid?
- A nálunk lévő gépek kezelésére, a munka hatékony elsajátítására helyben nyilván tanítjuk a diákot. Emellett általános faipari ismeretekre is oktatjuk őket, tehát nem csak azt tanulják meg nálunk, amivel itt dolgozni kell. Az elhivatott és a szakmájához maximálisan lojális diákból nem sok van, de azok minden segítséget megkapnak tőlünk. Igyekszünk érdekeltté tenni őket, hogy akarjanak szépet és jót alkotni. Például, ha a szüleiknek szeretnének gyártani valamit, abban szakmailag és alapanyaggal is támogatjuk őket, a készterméket pedig ingyen hazavihetik. Nyitottak vagyunk velük, hogy létrejöjjön bennük az elegendő lelkesedés, számunkra pedig a megfelelő utánpótlás.
- Dolgozik-e nálad olyan, akinek a gyakorlati képzési helyét is te biztosítottad? Mi a véleményed az ilyen utánpótlás biztosításról?
- Az utóbbi három évben, amióta oktatással is foglalkozunk, négyen fordultak meg a cégnél és egy ember maradt nálunk.
- Eljössz a tanulóiddal, kollégáiddal a faipari szakmai napra?
- Elmegyünk, ráadásul akkor lesz a Bútorszövetség taggyűlése is. Mindenképp hasznos egy ilyen rendezvény, a szakmai utánpótlás érdekében a cégek számára túlélést jelenti, ha megmutatják magukat.
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Burkolat, gerendák, ajtók — készítse el saját maga!
Ha kis műhelyben dolgozik, különösen fontos, hogy olyan gépe legyen, amely nem foglal sok helyet, mégis professzionális eredményt nyújt.
Lucaszék és társa
Kerling Alajos hobbi asztalos mutatja be az általa ismert és készített Luca széket.
A Wood-Mizer forgalomba hozta a WM5500 fűrészgépet
Új generációs ipari fűrészgép nagyobb teljesítménnyel és intelligensebb technológiával.


