Józan ész és korrektség a hatékonyságért
Gyárlátogatással színesített újságírónapot szerveztek nemrég a Roto Elzett Kft. lövői telephelyén. A sajtó képviselői a vállalat múltján és jelenén kívül a cégcsoport szolgáltatásaival, az ipart érintő új korszak kihívásaira adott válaszaival, valamint a munkaerő-megtartáshoz szükséges szemlélettel is megismerkedtek.
A sajtónapon elhangzott, hogy az új építésű ingatlanok száma és a hazai kereskedelemben forgalmazott nyílászárók mennyisége alapján kiszámolták: Magyarországon átlagosan 100 évente cserélik az ablakokat. Ez azt jelenti, hogy sokan soha nem váltják újra a nyílászáróikat, tehát bőven van potenciál a hazai piacon a gyártók számára.
BŐVÍTENÉK A SZOLGÁLTATÁSOKAT
A 18 gyártóbázissal rendelkező és 5000 alkalmazottat foglalkoztató Roto a meglévő és sikeres FTT (Ablak- és ajtótechnológia) és DST (Tetőablakok) divíziók mellett tervezi, hogy egy átszerelést, javítást, karbantartást és pótalkatrész-ellátást támogató szegmenst is létrehoz. Komoly piaci igény van ugyanis egy rugalmas és gyors szervizhálózatra, mely helyi szinten végzi feladatát. A végfelhasználói igények és a javítási téren meglévő piaci résre reagálva, a Roto már teszteli az új üzletág életképességét.
KÉPZÉSEK, TÁMOGATÁSOK
A vállalat fő erényei és jelszavai között szerepel az állandó minőség fenntartása, a partnereik teljes körű támogatása és a szakmai tudás folyamatos megosztása. A Rotónál ezek köré építették fel szolgáltatásaikat:
A Roto Campus elnevezés elsősorban egy nemzetközi továbbképzési akadémiát jelöl, amely alatt termék-, értékesítési és kommunikációs oktatásokat kell érteni a vasalatokat forgalmazó partnerek, a saját munkatársak, illetve a pálya előtt álló iskolások számára.
A Roto Lean (ahogy arról lapunkban már többször olvashattak) egy adott (elsősorban nyílászárógyártásra szakosodott) cégre szabott vállalatirányítási és termelési folyamat optimalizálást jelent, hogy a partnerek a hatékonyság növelésével érjenek el jobb és jobb eredményeket.
Roto Dataservice: A piaci „adatéhségre” adott ezzel választ a Roto. Az elnevezés mögött az ablakgyártók által használt szoftverek adatbázishátterének biztosítása áll a gyors és pontos munkavégzés érdekében. A vevők egyedi igények alapján többféle vasalat-adatbázisból válogathatnak.
A Roto ITC kifejezés egy akkreditált nemzetközi technológiaközpontra utal, ahol a betörésgátló megoldások bevizsgálása, a partnerek termékeinek légzárási, csapóeső- és szélállóságkontrollja, tartóssági felmérése, valamint szakítószilárdsági ellenőrzése történik, szigorúan pártatlanul.
AZ OLLÓ EFFEKTUS ÉS A LEAN
A Roto olyan sikeresen alkalmazta saját termelésében a lean-módszert, hogy felvette a szolgáltatásai közé. Ennek során a tőlük rendelő partnereiket felkeresve segítik őket a gyártás hatékonyságát növelni, amivel a Roto a saját jövőjét is stabilizálni tudja. Erre a rövidesen megváltozó gazdasági helyzet rá is kényszeríti őket, hiszen az emelkedő alapanyag- és bérköltséget nem feltétlenül építhetik be az árakba, de a konkurencia és az importtermékek is fojtogathatják a gyártót, a képzeletbeli olló így bezárul. A lean természetesen nem csodaszer, viszont szemléletváltást és partnerséget igényel. A túlélést és a sikeres versenyt a józan paraszti gondolkodás mentén optimalizált folyamatok, az időmegtakarítás és a veszteség kizárása együttesen teremti meg, ebben jó partner a komoly termelési tapasztalattal bíró Roto.
MINTAGYÁR
A sajtónapon az Ipar 4.0 témakörét felölelő előadáson elhangzott, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium pályázatán nyertes Roto Elzett Kft. négy másik vállalat mellett megkapta a megtisztelő Mintagyár titulust, mely a büszkeség mellett felelősséget is jelent. Az ország számos pontjáról érkeznek időnként gyárlátogatásra és tapasztalatcserére vállalatvezetők, hogy mintát vegyenek az erőforrásaikat és szakmai tényezőiket jól hasznosító Roto lövői gyárából, így bővítve technológiai ismereteiket.
Saját kihívásaikat ismertetve, a Roto magyar gyárában a minőségi elvárást, a költséghatékony gyártást, a pontosságot, a rugalmasságot és az egyedi igényekhez való alkalmazkodást határozták meg. Ezért van szükség folyamatos adatgyűjtésre és elemzésre, optimalizálásra és automatizálásra. Az előadás szerint ugyanis az Ipar 4.0 egy olyan folyamat, melynek soha nincs vége, a változás örökös.
A PÉNZ NEM MINDEN
A munkaerő-megtartás kiemelt témakör volt a sajtónapon, a résztvevők több szempontot is felsoroltak a manapság tapasztalható és égető munkaerő-piaci helyzettel kapcsolatban. Elhangzott: a korábban olcsó munkaerőforrásként számon tartott Magyarországon most sokan béremeléssel próbálják ellensúlyozni az elvándorlást, de komoly cégek esetén is láthatunk példákat a sikeres sztrájkok nyomán kiharcolt bérnövekedésre.
Közeleg azonban egy inflexiós pont, a cégek el fogják érni a falat, ahol már nem lesznek képesek több bért adni a dolgozóknak. Hiszen pluszpénzt csak hatékonysággal lehet előteremteni, amiben a hazai kkv-k nem járnak az élen. A Roto szerint sok esetben a technológia fejlesztésére, innovációra lenne szükség, valamint további nehezék a rövid távú gondolkodás, a zárt szemlélet, és a probléma fókuszú beállítottság. Ezek hiányában a lehetőségek korlátozottak maradnak, és még a tőkeinjekció sem jelent hosszú távú megoldást.
A zsákutcából egyebek mellett a fentebb említett hatékonyságoptimalizálással lehet kitolatni, plusz lényeges, hogy a munkaerő ne akarjon távozni. Rendszeres oktatásokkal, nyitott kommunikációval és emberközpontú hozzáállással, valamint elismeréssel helyben tartható a munkavállaló, de a béren kívüli juttatások széles köre is nagy segítséget nyújthat ebben. Ezen eszközökkel hosszú távon elérhető, hogy a munkavállalóban kialakuljon bizonyos mértékű tulajdonosi szemlélet, mely révén magáénak érzi a vállalkozást, lojalitása erősödik, ezzel stabil, megbízható és hasznos alkalmazottja lesz a cégnek.
A KONKURENCIA ELŐTT
A versenytársakkal szemben a Roto nemrég ismét tudta emelni a tétet, mégpedig a Patio Inowa nevű, tolóajtókhoz és -ablakokhoz alkalmazható merőleges záródású vasalatával, amely egy teljesen új, eddig nem létező szegmens a tolószerkezetek piacán. A kedvező árfekvésű, görgős csapágyazású szerkezetnek hála a szárnyak könnyen eltolhatók, mindenféle zavaró súrlódástól mentesen. A zárás szintén kényelmes és nagy erőkifejtéstől mentes. A tolószárnyas Roto Patio Inowa lefedi a különböző kényelmi kívánalmakat és lehetőséget biztosít egyedi szárnykialakításokra 200 kg maximális szárnytömegig.
Ez a fejlesztés új mércét állít fel a tömítettség területén. A körbefutó, megszakításoktól mentes tömítés és a kilincs által vezérelt záródási pontok együtt szavatolják a tökéletes szigetelést. Még az orkán erejű széllökések ellen, esős, viharos időben is kiváló és tartós szigetelést biztosít a vasalat. Nincs huzat, nincs nyikorgó szárny, és a külső zajokat is tökéletesen megfogja. A Roto ezzel a rendszerrel, valamint a fent részletezett felfogással jelenleg a konkurencia előtt jár.
Kapcsolódó dokumentum:
sajtonap-a-roto-lovoi-telephelyen-jozan-esz-es-korrektseg-a-hatekonysagert
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Egyetemi hírek – 2024. november
A Soproni Egyetem 2024. novemberi hírei
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...