Ezerszínű fa – csodálatos lehetőségek
A tavalyi év végén rendezte meg a Magyar Bútor és Faipari Szövetség az „Ezerszínű fa” című kiállítását, amelynek a Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület Galériája adott otthont.
A kiállítás ötlete a Fabunio 2022 elején tartott pályaorientációs workshopsorozata alatt merült fel, ahol a design hozzáadott értékével ismertették meg a vidéki szakképző intézmények tanulóit. A program sikerén felbuzdulva adták be pályázatukat a Nemzeti Kulturális Alaphoz egy olyan kiállítás megvalósításának tervével, ahol a szakmának a jól ismert alapanyagot különböző szemléletek mentén (képzőművészet, zerowaste, nagyipari gyártás) mutatnák be a szakmának, illetve a művészetkedvelőkkel is megismertetnék a fa- és bútorparban rejlő értékeket. A kiállítás ötlete támogatást kapott, a tárlat és az ahhoz tartozó pályaorientációs vezetések sikerrel megvalósultak.
A kiállítás anyaga – nevéhez híven – bemutatja a fa, mint alapanyag felhasználhatóságának sokszínűségét, teszi mindezt magyar designerek által tervezett és sokszor gyártott termékeken keresztül. A válogatás fontos célja volt, hogy a szakmának olyan tárgyakat mutasson be, amelyekkel nem találkozik nap mint nap, továbbá hogy rámutasson arra: a termékek fejlesztésébe nem csak a tárgy esztétikája miatt érdemes tervezőt invitálni, hanem azért is, mert a design olyan gazdasági kérdésekre is választ tud adni, mint az alapanyag- és a gyártási költségek innovatív csökkentése vagy a hulladék kezelése. A kiállításon szándékosan jelent meg több kisebb, vagy másodlagos alapanyagból készült tárgy is, amellyekkel a szervezők arra próbálták meg felhívni a szakma figyelmét, hogy a fenntarthatósági törekvéseknek egyedi gondolkodással és összefogással is meg lehet felelni – többek között úgy, hogy egy nagyobb terméket gyártó vállalat hulladékából a kisebb termékeket gyártók alapanyaga is lehet.
A tárlat más tárgyai a társadalmi felelősségvállalásra hívták fel a figyelmet, amely a jövő fenntartható iparának szintén szerves részét képezi majd. Az „itthon.” márka termékei például egy elnéptelenedő, régen virágzó ipari vidéken gyártatja termékeit az ottmaradt mesteremberekkel, míg a Maacraft az autizmussal élőket segíti egy komplex terápiás műhelyközpont működtetésével, s a benne dolgozók képességeire tervezett, a dolgozók munkában való kiteljesedését segítő designtermékek fejlesztésével.
Az „Ezerszínű fa” kiállításról elmondhatjuk, hogy számos, az ágazatba integrálható szemléletet adott át, mindemellett pályaorientációs, s a Fabunio ágazati láthatóságát is növelő programmá teljesedett. Pop-up változatának 2023. március 29. és április 2. között az OTTHONDesign szakvásár adott otthon, ahol a Szövetség Értékteremtő fa- és bútoripar konferenciáján a kiállítók közül Bergovecz László (Fészek Részek) előadásában a zerowaste bútorgyártásból, míg Király Adrienn és Szalai Bálint prezentációjának segítségével a social design márkaépítésből kaphattak ízelítőt az érdeklődők. A sorozat nem ért véget, a kiállítás online verziója hamarosan elérhetővé válik, az ősz folyamán pedig a pécsi Nádor Galériában is megtekinthető lesz.
Kiállítók:
- Cserba Anna
- Nagy Anna Nóra – Eperfa
- Fekete Fruzsi – Fruzsi Fekete Jewelry
- Bergovecz László – Fészek Részek
- Király Adrienn és Szalai Bálint – itthon.
- Juhász Ádám – Adamlamp
- Kele Sára
- Kerékgyártó András – Plydesign
- Lakos Dániel – Logideez
- Molnár Melinda és Szalkai Dani – MAACRAFT x Madzag
- Somlai Tibor és Horváth Máté – Balaton Bútor
- Tompa László
- Berkes Áron Kolos – Kolonaad
- Döme Réka
- Farkas-Pap Éva – Misija Design
- Sipos Gergely – sg.skateworks
- Varga Eszter – @Esstre
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.