Hello Wood: A tett tanít

Idei alkotótáborukba több mint 20 országból érkeznek építészek, az Egyesült Államoktól Spanyolországig, Csehországtól Dániáig, a Harvardtól a Cambridge-i Egyetemig, hogy a 100 résztvevő diákkal építsenek együtt egy héten keresztül. A táborban készülő, rendkívül látványos fainstallációk idén az egyensúly fogalmának építészeti megjelenítésére tesznek kísérletet, majd kiállításra kerülnek a budapesti Design Héten, valamint a Művészetek Völgyében és a Sziget Fesztiválon. Idén a Hello Wood hivatalos partnerei közé csatlakozott a világ egyik vezető építészeti portálja, az ArchDaily is.
A Hello Wood alkotótábor öt éve indult, mára pedig Európa egyik legizgalmasabb építészeti kezdeményezésévé nőtte ki magát. A program egy olyan időszakban kezdődött, amikor a válság miatt szinte teljesen leálltak a hagyományos értelemben vett építészeti tervezési feladatok. A kreativitás azonban sokszor éppen akkor tör utat magának, amikor az alkotóknak minimális megbízás, vagy anyagi forrás áll a rendelkezésére. Ilyenkor a tenni akarás és az új megközelítések keresése felboríthatja, vagy felülírhatja a berögzült sémákat.
Ennek jegyében a Hello Wood évről évre olyan témák köré szervezi tevékenységét, mint az építészet felelősségvállalása, a szociális építészet vagy az ismeretszerzés altervatív formáinak kutatása. A Hello Woodon az installációkat felépítő csoportokat nemzetközileg elismert építészek vezetik, így a fiatalok nem csupán a gyakorlati építészetbe tanulhatnak bele, hanem kivételes szakmai és személyes kapcsolatokat is szerezhetnek. A tábor kiegészíti az egyetemeken szerzett elméleti tudást a megismerés más módjaival és a csapatmunkával. Az építészek és a diákok között kétirányú kommunikáció zajlik az intenzív egy hetes munka során, ahol az installációk születésének minden résztvevő felelős alkotója.
A Hello Wood minden évben egy téma köré épül. 2014-ben ez a fogalom az egyensúly, amely egyre nehezebben elérhető és értelmezhető aránytalanul felgyorsult és túlterhelt világunkban. Idén építészek a világ minden tájáról keresik a választ a kérdésre: mi az egyensúly? Az idei táborban 14 csapat alkot, számos stílust és gondolkodásmódot megjelenítve. A résztvevő diákok olyan szakemberek vezetésével dolgozhatnak mint Salvador Gilbart Sanz, aki a MIRALLES-TAGLIABUE EMBT tagja, s aki többek között vezető tervezője volt a 2010-es shanghai világkiállítás spanyol pavilonjának, amelyet a RIBA (Brit Királyi Építészeti Intézet) 2011-ben a legjobb nemzetközi épületének választott. Két fiatal csoportvezető, Elias Lindhoff és Sebastian Mardi a koppenhágai és a stockholmi egyetemről érkezik.
Frank Havermans képzőművész, dizájner és építész a modern Benelux irányvonalat képviseli; míg Suzana Milinovic, a delfti UDK professzora és Rufus van den Ban a rotterdami székhelyű OPVIS építészirodából a művészet és az építészet kapcsolódási pontjait kutatja. Enrique Soriáno és Pep Tornabell a barcelonai CODA építészirodából, Jakub Majewski és Lukasz Pastuszka pedig a lengyel MOOMOO-ból érkezik, amelyet a Wallpaper Magazine a világ 30 legjobb fiatal építészirodája közé választott. A fiatalos és innovatív szemléletmódot hozza a Hello Woodra a cseh szekció, vagyis a prágai MJÖLK építésziroda tagjai, akik saját bevallásuk szerint a dizájn fegyverével kívánják gyarmatosítani a Földet. Az Architecture Uncomfortable Workshop iroda építészei a dizájnból és építészetből eltűnt humanitás nyomába erednek.
A diákok hazai építészekkel is dolgozhatnak együtt. Közös workshopot indít a Blokk csapata a sporaarchitects-cel, akiknek legutóbbi munkája a 4-es metró díjat nyert az architizer.com-on. Ebben az évben a Hello Wood workshop-vezetői között számos olyan akad, aki a világ fontos egyetemein is tanít. Biayna Boghosian, a Studio Something alapítója például a Columbia Egyetemen és a los angelesi USC School of Architecture-ön tanít dizájnelméletet és parametrikus designt. De nem ő az egyetlen, aki amerikai egyetemről érkezik: Jelene Pejkovic a Harvardon diplomázott, és idén a győri egyetem fiatal építész tanárával, Cseh Andrással vezet majd csapatot. Pap Bence Zaha Hadidnál kezdte pályáját és ismét a Budapesten dolgozó brit építésszel, Oliver Sales-szel vezet csapatot. Juhász Ákos és Eke Dániel Piers Taylorral dolgozik majd: Juhász a Feilden Clegg Bradley Studios iroda után a MOME építész tanszékének vezetője lesz szeptembertől, Eke Dániel a Várkert Bazár felújításában dolgozik jelenleg, míg Piers Taylor az Invisible Studio és a Studio in the Woods alapítója és a Cambridge-i Egyetem dizájntanszékének munkatársa.
Csórompuszta igazi szellemét Hatvany Csaba képzőművész, a Hello Wood 2014 házigazdája fogja képviselni. Július 26-án, délután négy órától a Hello Wood megnyitja kapuit a nagyközönség előtt. A táborba érkező rangos szakmai zsűri értékeli a 2014-es Hello Woodon született munkákat, majd a Művészetek Völgye programjának keretében megnyílik az installációkból álló kiállítás Csórompusztán. Este fél héttől a program a Design Terminál kapolcsi helyszínén kerekasztal-beszélgetésben folytatódik, végül hajnalig tartó táborzáró buli veszi kezdetét. A Hello Wood installációk augusztus 3-ig lesznek láthatóak a helyszínen.
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Profileszközrendszer a Leitztől
A „ProfilCut Q” eszközrendszer egyszeri és újra élezhető, állandó rendszerekből épül fel, melyek lehetővé teszik a gazdaságos, egyénre szabott technikai megoldásokat.
Multifunkcionális munkabakok
Amikor asztalosként épp az ügyfélnél helyszíni munkát végzünk, nincs annál rosszabb, ha nem találunk egy olyan munkafelületet, ahol kényelmesen és stabilan dolgozhatnánk.
Hogyan reagál az európai faablak gyártás az elszabadult energiaárakra?
Szigorodó előírások, kompozit alapanyagok, új szerszámok a láthatáron…