30. Mesterségek Ünnepe
Augusztus 18. és 21. között igazi nemzetközi kézműves fesztiválként nyitja meg kapuit a 30. Mesterségek Ünnepe. A hagyományok szerint idén is a Budavári Palota környéke ad helyet a fesztiválnak, ám a felújítások miatt kicsit módosulnak a helyszínek. A rendezvény fő témája idén a játék, díszvendég Üzbegisztán, de számos további országból is érkeznek kézműves mesterek, ezzel is előrejelezve a fesztivál megújulását a jubileum alkalmából.
Harminc. Kerek szám. Években mérve pedig tényleg azt mutatja, hogy immár generációkon átívelő program az, amely évről évre az augusztus 20. környéki napokban kerül megrendezésre a Budai Várban. A Népművészeti Egyesületek Szövetsége először 1986-ban szervezte meg a fesztivált, ahol a hazai kézműves szakma legjobbjai mutatkozhattak be. A fesztivál helyszíne évekig a Tóth Árpád sétány volt, majd a népművészek lassan birtokba vették a Budai Várat, s színpadi programokkal, gyerekjátszókkal bővítve vált a nyár egyik kiemelt eseményévé, kihagyhatatlan családi programmá a Mesterségek Ünnepe. Az idei év nem csupán az ünneplés, hanem a változások ideje is: a Budai Várban zajló építkezések miatt a megszokotthoz képest picit módosult helyszínen ünnepelnek a népművészet kedvelői. A vendégeket természetesen az elmúlt évekhez hasonlóan térkép segíti majd az eligazodásban.
A fesztivál évek óta vendégül lát külföldi kézműveseket is, idén pedig minden eddiginél több országból érkeznek résztvevők, tehát egy igazi nemzetközi kézműves fesztivállal ünnepelhetjük a jubileumot. A 30. Mesterségek Ünnepe kiemelt vendége ezúttal Üzbegisztán lesz, de mesterek érkeznek Törökországból, Spanyolországból, Kínából, Jakutföldről, Moldáviából, Kirgizisztánból, Kazahsztánból, Tadzsikisztánból, Türkmenisztánból is, hogy alkotásaikkal elkápráztassák a budapesti fesztivál látogatóit.
„Az elmúlt években nagyon sok helyen vendégeskedtünk a magyar népművészet képviselőivel a világban, így számos partnerszövetséggel ápolunk kitűnő kapcsolatot. Akik az előző évben Budapesten vendégeskedtek, szinte mindannyian jelezték, hogy szívesen jönnének újra a fesztiválunkra, ami nekünk igazán megtisztelő – meséli Igyártó Gabriella, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének vezetője, a fesztivál főszervezője. – „Így idén egyértelműen arra az elhatározásra jutottunk, hogy a jubileumot egy igazi nemzetközi népművészeti fesztivállá varázsoljuk, hogy a magyar népművészek munkáinak megismerése mellett a világba is ki tudjanak tekinteni a látogatóink. A következő években pedig tovább szeretnénk nyitni ebbe az irányba, természetesen a saját értékeink folyamatos megőrzése és bemutatása mellett.”
A rendezvény fő témája idén a játék, részben népi játékok tárgyi kultúrájának bemutatása játékkészítő mesterek segítségével, másrészt hagyományőrző játékok, művészeti előadások programszerű, illetve interaktív formában történő bemutatásával. Lesznek vásári bábosok, komédiások, utcaszínházi bemutatók, a gyerekeknek hagyományőrző, illetve kézügyességet fejlesztő népi játékok, hangszerbemutatók, együtt táncolási lehetőség, de mesék, zenék, bábszínházi előadások is. A néptáncegyüttesek műsorában is fontos szerepet kapnak a népi játékok, az esti színpadi produkciók pedig idén is különleges zenei és látvány-élményeket ígérnek majd az érdeklődőknek.
forrás: http://www.mestersegekunnepe.hu
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.