3D-s épület nyomtatás
Miután megjelentek a 3D-s nyomtatók, melyekkel építész maketteket, kisebb tárgyakat lehetett elkészíteni, az ötlettől vezérelve az építőipari vállalatok is meglátták a technológiában a lehetőséget.
Több cég fejleszt 3D-s épület nyomtatására alkalmas gépeket, melyek jellemzően speciálisan erre kifejlesztett betonnal dolgoznak. Ilyen például a dán COBOD cég BOD2 nyomtatója is.
A BOD2 nyomtató 1 m/s sebességgel dolgozik, ami azt jelenti, hogy egy négyzetméternyi dupla rétegű falat 5 perc alatt készít el, ami szuper költséghatékonnyá teszi ezt az új technológiát.
A technológia lényege, hogy a BOD2 egy a célra speciálisan fejlesztett cement-alapú anyagból egy bizonyos időzített kötésű anyagot, rétegenként felépítve nyomtat betonelemeket. A rendszer nyomtatófeje 3 tengelyen mozog egy biztonságosan felszerelt fém kereten, emiatt nincs szükség a nyomtató áthelyezésére és ismételt kalibrálására. A szerkezet üzemeltetéséhez mindössze két emberre van szükség.
A német Peri cég által legyártott ilyen házat tavaly szeptemberben kezdték el építeni az Észak-Rajna-Vesztfáliai Beckumban. A projektet kivitelező Peri cég reményei szerint a technológia hamarosan Magyarországra is eljut.
Forrás:
Portfolio.hu
peri.de
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Élőben még szebb
REHAU szín tanácsadó, bútorlap választó és ingyenes mintarendelő oldal.
Aki a fánál is keményebb
Tóth Lóránt fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Rendhagyó, különös és titokzatos
Szőcs Miklós TUI Kossuth-, Munkácsy- és Prima Primissima-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, beszél munkájáról.