Parafával épített házak
A Temze egy kis szigetén öt, ezüstszürke piramis emelkedik ki a tájból, farkasszemet nézve a távoli Eton Collage sziluettjével.
A ház azonban nagyon más, mint a környezet: monolit falai és a tető is teljes egészében biológiailag megújuló anyagból, parafából készültek. Előre gyártott elemekből áll, helyben szerelték össze, habarcs és ragasztó használata nélkül.
Első ránézésre olyan, mint egy falumúzeum egyik háza, pedig nem a múlt, hanem a jelen és a jövő egyik lehetséges forradalmasítója áll szembe velünk: bekerült a 2019-es Stirling-díj 6 projektes shortlistjére a Cork House elnevezésű projekt, amely fenntartható építészeti gondolatvilágával hívta fel magára a figyelmet, főszerepben a parafával.
A Stirling-díj az egyik legjelentősebb brit építészeti díj, mely minden évben egy jelentős épületet ismer el. A díj James Stirling-ről lett elnevezve. Nyertesei átszámítva nagyjából 8 millió forintot kapnak.
Poháralátét, tábla, palackok dugói, horgász úszók - mindenki számára ismert lehetőségek a parafa felhasználására. Ezeknél azonban sokkal kevesebb szó esik a vízálló és hőszigetelő tulajdonságairól, amely a Cork House tervezése során vezérmotívum volt. A paratölgy kérgét óvatosan, kézzel kell lehámozni, ellenben nem kell kivágni a fát, Portugália és Spanyolország adja a világ parafatermelésének 80%-át, és ennek nagy részét továbbra is borosüvegek dugóiként hasznosítják.
Ha a parafa építészetben történő felbukkanásáról beszélünk, az igazi áttörés még várat magára, habár vannak kiemelkedő projektek. Általában padlóburkolatokban, falburkolatokban vagy a szigeteléskor alkalmazzák, ilyen például a 2012-es Herzog & de Meuron és Ai Weiwei közös munkája, a Serpentine Gallery pavilonja, melynek belseje parafa burkolattal készült.
A Cork House építői, Matthew Barnett Howland, Dido Milne és Oliver Wilton teljesen új szintre emelték a parafa, mint építőanyag felhasználását.
"Azt szerettük volna megnézni, hogy milyen az, ha az elejétől a végéig minden egyes tervezési momentumban a fenntarthatóság az első számú alapelv. Nem azt mondjuk, hogy a parafa a megoldás az építőipar összes problémájára, de rámutat arra, hogy az eddig használt megközelítéseken és módszereken változtatni kell és lehet is" - mondta Oliver Wilton.
A felhasznált parafát robotok alakították és faragták meg. Tervezői szerint bár a környezetbarát épületek sokszor külsőre ugyanolyanok, mint a hagyományos házak, de a Cork House különleges textúrájával olyan, mint egy rozskenyér, és nagyon látszik rajta, hogy más, mint a többi.
"Ha a Cork House egy könyv lenne, akkor amolyan manifesztumként tudnám elképzelni, amelynek célja, az építészet és az építőipar folyamatainak radikális átszervezése a fenntarthatóság nyomvonalán haladva. Az épületek erőteljes energiafogyasztók, az üvegházhatást okozó gázok emissziójának okozói, ezen sürgősen változtatni kellene."- véli Catherine Slessor, építészeti témákkal foglalkozó újságíró.
Forrás: octogon.hu
Tetszett a cikk?
Cikkajánló
Az Isteni Lélek sziporkái
Gyenes Tamás fafaragó népi iparművész beszél munkáiról.
Újdonságok a Foresttől
Bemutatkozik a VIBO új termékcsaládja, érkezik a HOME BOX 45 mm-es golyós fiókcsúszók új generációja, moduláris fiókrendező, egyszerű sablon a pontos jelöléshez és meg&ea...
Egyetemi hírek – 2024. október
A Soproni Egyetem 2024. októberi hírei